כשרות עם אתיקה

המדינה תקים רשות שתעסיק משגיחי כשרות

תוכנית שמקדם סגן השר לשירותי דת תביא להפסקת ההעסקה הישירה של משגיחי הכשרות על ידי בעלי מסעדות

פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים ברובע היהודי בירושלים. 28.03.2011. צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים בירושלים.(צילום אילוסטרציה). צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90

סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, יזם תוכנית להקמת רשות שתעסיק משגיחי כשרות. התוכנית נועדה לשים קץ למצב הקיים, שבו בעלי מסעדות ובתי קפה הם המעסיקים הישירים של משגיחי הכשרות. הרבנות הראשית, שהיא יחידת סמן של המשרד לשירות דת, אינה מעסיקה של המשגיחים.

הרשות החדשה שתוקם, לפי ידיעה ב"ישראל היום", נועדה להילחם בעסקות מפוקפקות בין משגיחי כשרות לבעלי מסעדות. במסגרת המהלך ייאסר בחוק מתן תגמול למשגיחי הכשרות ותימנע יצירת יחסי תלות בין עובדי המדינה לבעלי מסעדות. בעלי עסקים שרוכשים תעודת כשרות הגישו תלונות רבות על התנהגותם של משגיחי הכשרות, שמעלים דרישות מוגזמות ומנהלים יחסים פסולים עם גופים עסקיים.

ייאסר בחוק מתן תגמול למשגיחי הכשרות ותימנע יצירת יחסי תלות בין עובדי המדינה לבעלי מסעדות

לפי הצעתו של בן דהן, תוקם חברה ממשלתית שתהיה אחראית לגביית אגרת כשרות. החברה תשלם למשגיחי הכשרות וגם תפקח עליהם. ייקבעו כללי אתיקה לפעילותם של משגיחי הכשרות וכן ינוסחו נוהלי עבודה מסודרים בתחום. בין השאר ייקבעו שעות העבודה של משגיחי הכשרות ופרטיו של המשגיח יוצגו בצמוד לתעודת הכשרות.

בן דהן הודיע לאחרונה כי בכוונתו לחזק את מותג הכשרות של הרבנות הראשית, שנפגע בשל ריבוי חברות רבניות שונות שמעניקות תעודת כשרות.

לידיעה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?