רבנים כמו שרים

התנועה לאיכות השלטון: לבטל "נוהל אדמו"ר" בנתב"ג

בפנייה לשר התחבורה, ישראל כץ, מבקשת התנועה הסברים ליחס המועדף שמקבלים עשרות רבנים בדרכם לחו"ל

נמל התעופה בן-גוריון, צילום: ori, flickr נמל התעופה בן-גוריון (צילום אילוסטרציה). צילום: ori, flickr

עשרות רבנים העוברים בנמל התעופה בן-גוריון, בדרך לחו"ל או בחזרה, מורשים להגיע עד כבש המטוס בכלי הרכב הפרטיים שלהם או של עוזריהם. רבנים אלה עוברים את בדיקת הדרכונים ובדיקת המכס ברכבם. לפי פרסום ב-"TheMarker", ברשימת הרבנים הזוכים ליחס מיוחד בנתב"ג נכללים בעיקר אדמו"רים חסידיים, אבל מופיעים בה גם הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן מראשי הציבור החרדי-הליטאי, הרב יאשיהו פינטו, הרב יעקב איפרגן ("הרנטגן") ועוד.

התנועה לאיכות השלטון ביקשה משר התחבורה, ישראל כץ, הסברים ליחס המועדף שניתן לרבנים בנתב"ג, המכונה "נוהל אדמו"ר". בפנייה לכץ כתב עורך הדין נדאל חאיק מהתנועה לאיכות השלטון: "היחס המיוחד שלו זכו האדמו"רים מהווה פגיעה בוטה בשוויון וספק אם ניתן בסמכות". לדבריו, "הן עקרון השוויון והן הצורך בשמירה על תקינות ציבורית ואמון הציבור

היחס המיוחד שלו זכו האדמו"רים מהווה פגיעה בוטה בשוויון

מחייבים הימנעות ממצב שבו זוכים מעטים ליחס מיוחד".

ברשות שדות התעופה אמרו ל"כיכר השבת": "כדי לתת מענה הולם לנוסעים באוכלוסיות ייחודיות, כמו שרים, אורחים רשמיים, ילדים ללא ליווי הורים, קבוצות ספורט, רבנים ואמנים, ובלי לפגוע בדרישות החוק, נקבעו נוהלי עבודה בנתב"ג באישור היועץ המשפטי ובסיכום עם גורמי ממשלה נוספים – מכס, משרד הפנים, רשות האוכלוסין והמשטרה.

"לאדמו"רים אין הקלה בתהליכי נוסע יוצא או נכנס בתחומי ביטחון, מכס וביקורת גבולות. ההקלה היחידה שניתנת לאדמו"רים היא בכך שהם אינם עוברים לרכב שירותי הקרקע, והאדמו"ר רשאי להביא מלווה אחד פלוס נהג".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?