הון-שלטון-רבנים-עבריינים

הרב רגב ללפיד בעקבות פרשיות הרב פינטו: הגבר הפיקוח וגביית המס מחצרות באבות

במכתב לשר האוצר קורא מנכ"ל חדו"ש להטיל פיקוח הדוק של רשויות המס על סכומי העתק הזורמים בחצרותיהם של רבנים מקובלים, כדי להילחם בתופעת העבריינות המתפתחת סביבן

הרב יאשיהו פינטו צילום yaacov gross wikipediaהרב יאשיהו פינטו. צילום: yaacov gross, wikipedia

אתמול, יום לאחר שהותרו לפרסום פרטי הפרשה שבמסגרתה חשוד מפקד יחידת להב 433 במשטרה, ניצב מנשה ארביב, בקבלת שוחד מהרב יאשיהו פינטו, פנה מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, לשר האוצר יאיר לפיד וקרא לו להגביר את הפיקוח על חצרות הרבנים.

"הפרשיות שעלו לאחרונה לכותרות בעניינו של הרב יאשיהו פינטו מיקדו את תשומת הלב בין השאר בעסקיהם של רבנים מחלקי ברכות, רואי נסתרות ובעלי סגולות אשר מאמיניהם מייחסים להם כוחות מעבר לטבע", כתב רגב לשר האוצר. "על פי רשימת הרבנים העשירים של אתר פורבס ישראל, לרבנים לא מעטים מסוג זה הון של עשרות מיליוני שקלים".

רגב הזכיר כי בשמם של כמה מאותם רבנים נקשרו לאחרונה פרשות פליליות חמורות. "בין היתר מדובר ברב יעקב ישראל איפרגן, המכונה 'הרנטגן', שעל פי החשד נסחט במסגרת מערכת הבחירות המקומית, וברב אליעזר ברלנד ממוסדות 'שובו בנים' שנחשד בעבירות מין. זכור כמובן גם רצח הרב אלעזר אבו חצירא, אשר למרות חקירות המשטרה בעסקיו והכנסות העתק הלא מדווחות שלו לא הועמד לדין ושילם כופר מזערי ביחס. קשה שלא להגיע למסקנה שבסביבתם של רבנים אלה נוצרת מערכת מסובכת של קשרי הון-שלטון-רבנים-עבריינים ולעתים גם שוטרים,

אין כל סיבה שהרבנים לא ישלמו מסים על הכנסותיהם ככל עוסק

מערכת היוצרת סביבה שהמרחק בינה לעבריינות חמורה ולשחיתות הוא לעתים קצר".

לדברי מנכ"ל חדו"ש, "אחת הדרכים החשובות להילחם בעבריינות סביב חצרות רבנים אלה היא הטלת פיקוח הדוק של רשויות המס על סכומי העתק הזורמים בחצרות הרבנים. רווח לא פחות חשוב יהיה כמובן גביית הסכומים המגיעים למדינה מרווחי הרבנים האלה... אין כל סיבה שהם לא ישלמו מסים על הכנסותיהם ככל עוסק".

הרב רגב פונה אל שר האוצר ומבקש ממנו להורות לרשות המסים להכין תוכנית לפיקוח וגבייה יעילה של מסים מחצרות רבנים אלה. "יש אף לקוות כי פיקוח כזה אולי אף ירחיק גורמים עבריינים מהחצרות", הוא כותב.

בוואלה מציינים כי רבנים נוספים קראו לרשויות החוק להגביר את הפיקוח על חצרות הרבנים. הרב אמנון בזק, רב בישיבת הר עציון, טען כי תופעת הרבנים המקובלים "המגלגלים הון עתק ויוצרים קשרים עם גורמי השפעה שונים היא בעייתית ומסוכנת".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?