כשפים וכספים

לפיד: שטייקונים יתייעצו עם כלכלנים, לא עם רבנים

בראיון במפגש "שישי כלכלי" בתל אביב אמר שר האוצר, כי הרבנות מתערבת בנושאים שאינה צריכה להתערב בהם

מגיש הטלוויזיה יאיר לפיד. 22.12.10 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90שר האוצר, יאיר לפיד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר ביום שישי: "אולי היה טוב יותר אם הטייקונים היו מתייעצים עם כלכלנים, ולא עם רבנים". לדבריו, "שלושת הטייקונים שאמרו עליהם שהם מתייעצים עם רבנים הם מוטי זיסר, אילן בן דב ונוחי דנקנר, והמשותף לשלושתם הוא שהאימפריות שלהם התפרקו. עצוב לי לראות שהרבנות נהפכת לשילוב של כשפים והתערבות בנושאים שלא צריך להתערב בהם".

בדיווח ב-TheMarker צוין שלפיד אמר את הדברים במפגש "שישי כלכלי" של קתדרה בתל אביב, בהנחיית הפרשן הכלכלי של "הארץ" נחמיה שטרסלר, בעקבות התרתם לפרסום של פרטים על חשדות לטובות הנאה שקיבל ניצב מנשה ארביב מהרב יאשיהו פינטו. "הרב שלי, אם יש לי רב, זה הרב שי פירון. אם תשאל את הרב פירון מה הדבר הכי רבני שהוא עשה זה אימץ ילד עם מוגבלויות, כי זה מה שעושה רב אמיתי", אמר לפיד.

לפיד אמר שמוסדות חרדיים יתוקצבו רק אם ילמדו לימודי ליבה. 'מדינת ישראל לא צריכה לשלם על בורות'

ב"ישראל היום" נכתב כי שר האוצר התייחס גם ליחסיו עם יושב ראש הבית היהודי, נפתלי בנט. "בנט הורד מדרגת אח לדרגת בן-דוד", אמר לפיד. כשנשאל על גיוס נשים לצה"ל, ועל דבריו בעבר שלפיהם יפעל לפיטורי שני הרבנים הראשיים מפני שקראו לאי גיוס נשים לצבא, אמר לפיד: "אני לא השר הממונה עליהם, אלא נפתלי בנט".

לפיד התייחס במפגש גם למוסדות החינוך החרדיים והדגיש שהם יתוקצבו רק במקרה שילמדו לימודי ליבה. "מדינת ישראל לא צריכה לשלם על בורות", אמר לפיד. "החוק לשוויון בנטל, שעבר בממשלה בקריאה ראשונה – זו מהפכה".

לפיד, לפי "כיכר השבת", לא התייחס באופן ישיר לפרסומים כי תקציב רשת החינוך התורני של ש"ס לא יקוצץ. הוא אמר כי במקומות שבהם לא ילמדו לימודי ליבה יקוצצו התקציבים בכחמישים אחוז.

לידיעה ב-TheMarker

לידיעה ב"ישראל היום"

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?