דיינים כחשודים

גל חקירות פליליות נגד רבנים

בשלוש השנים האחרונות נפתחו חמש חקירות פליליות נגד דיינים בבתי הדין הרבניים

בניין המועצה הדתית ובית הדין הרבני בתל אביב, צילום: ori, wikipedia~בניין המועצה הדתית ובית הדין הרבני בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: ori, wikipedia~

בשבוע שעבר המליצה המשטרה להעמיד לדין את הרב חיים יהודה רבינוביץ', דיין בבית הדין הרבני הגדול בירושלים, בחשד שפעל בניגוד עניינים לטובת בתו, המייצגת מתדיינים בתיקי גירושים. רבינוביץ' הוא אביו של רב הכותל, שמואל רבינוביץ'.

לפני כחודשיים העבירה המשטרה לפרקליטות תיקי חקירה נגד שני דיינים נוספים, הרב דב דומב והרב משה אוחנונה, מבתי הדין הרבניים בתל אביב ובפתח תקוה. לפי החשד, אוחנונה ניסה לשכנע מתלוננת לחזור בה מתלונתה נגד גיסה שביצע בה מעשים מגונים. האשה לא עשתה זאת, ואוחנונה החל לגלות עוינות לאחותה, שתיק הגירושים שלה נדון בלשכתו. בעלה של האחות היה קרוב משפחה של דומב, שעל פי החשד התערב בתיק הגירושים חרף ניגוד העניינים.

שני תיקים נוספים נגד דיינים ורבנים, שבפרקליטות ממתינים להכרעה בהם, נוגעים לרב שלמה שלוש, הרב הראשי של חיפה ודיין בבית הדין הרבני בעיר, והרב אברהם שרמן, שהיה עד לפני שנה וחצי דיין בבית הדין הרבני הגדול.

בתחקיר ב"הארץ", המתאר את גל החקירות נגד רבנים ודיינים, נכתב כי החמישה לא הפסיקו רשמית את כהונתם למרות

אם היו אלה שופטים, המערכת כבר היתה גועשת

החשדות נגדם. באחרונה, בעקבות התערבותה של שרת המשפטים ציפי לבני, הודיעו דומב ואוחנונה כי הם יוצאים לחופשה. מאז הודעת המשטרה על העברת תיק רבינוביץ' לפרקליטות, הוא הודיע על יציאה לחופשת מחלה. שלוש ממשיך לכהן ועתירה לבג"ץ הדורשת את השעייתו מתבררת כבר שנתיים.

"אם היו אלה שופטים, המערכת כבר היתה גועשת", אמרה ל"הארץ" עובדת במערכת אכיפת החוק. "דיינים הם שופטים, רק שמשום מה הביקורת פוסחת עליהם".

תיק נוסף שלבני הניחה לאחרונה על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, עוסק ברב נסים בן שמעון, ראש אבות בתי הדין הרבניים בתל אביב. לפי החשד, בן שמעון ערך הסכם שלפיו אשה חרדית, שנאנסה על ידי בן דודה מאז היתה בת 11 וחצי ועד שהגיעה לגיל 18, תימנע מהגשת תלונה למשטרה תמורת פיצוי של כ-220 אלף שקל.

ממשרד המשפטים נמסר: "קיימת פנייה כאמור והיא בטיפול המשרד כמקובל". בן שמעון מסר בתגובה: "אני דיין ואסור לי להתראיין".

 לתחקיר ב"הארץ"איך תוכל לפעול?