סיירת המחזירים בתשובה

ועדת שקד: שליחות בבית חב"ד בעולם תוכר כשירות לאומי

מנכ"ל חדו"ש: "חב״ד מחקה את יום העצמאות מלוחות השנה שלה וקשה להבין מדוע הכנסת סבורה שזה מודל שראוי להקצות לו כוח אדם"

חסידים רוקדים ליד ניידת חב''ד בירושלים. 3.8.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90חסידים רוקדים ליד ניידת חב''ד בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטן, פלאש 90

הוועדה לשוויון בנטל בכנסת קיבלה את הצעתו של ח"כ אלעזר שטרן, כי תלמידי ישיבות ושלוחים של חב"ד בחו"ל יוכרו כמשרתים בשירות לאומי. שטרן הסביר בדיון כי יש לראות בפעילות של חב"ד בחו"ל שירות שנעשה למען המדינה, מדווח "גלובס".

"תנועת חב"ד שולחת 'שלוחים' לכל קצוות העולם, בין 250 ל-300 בכל רגע נתון. יש מרכיבים רבים ושונים בפעילות של שלוחי חב"ד שמקבילים באופן מובהק לאופי של השירות הלאומי-האזרחי", אמר שטרן בוועדה בראשותה של חברת הכנסת איילת שקד. "הם עושים פעולות חשובות בקהילות יהודיות בעולם וצריך להכיר בפעולות האלה".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "נראה שהכנסת מצאה את הפטנט לשוויון בנטל. כמו שהוחלט להכיר בשליחי חב"ד בעולם כמשרתי שירות אזרחי, אפשר להכיר במחזירים בתשובה כחיילים קרביים, באנשי משמרות הצניעות כלוחמי סיירת ובסיקריקים כאנשי היס"מ. כך יושגו יעדי הגיוס ויבוא השוויון בנטל".

לדברי רגב, "אם זה לא היה כל כך עצוב, זה היה כל כך מצחיק. חב"ד אינה מסתירה כלל את העובדה שהיא ארגון להחזרה בתשובה. יתר על כן, חב״ד מחקה את יום העצמאות מלוחות השנה שלה וקשה להבין מדוע הכנסת סבורה שזה מודל שראוי להקצות לו

ח"כ שטרן: יש מרכיבים רבים בפעילות של שלוחי חב"ד שמקבילים באופן מובהק לאופי של השירות הלאומי-האזרחי

כוח אדם. על ועדת שקד לבטל מיד את ההחלטה האבסורדית, לפני שתכתים את ספר החוקים של ישראל".

בוואלה מציינים כי סביר להניח שגם בתוך חב"ד תהיה התנגדות לגיוס שליחי התנועה לשירות לאומי. למרות סבר הפנים הנעים שלה, חסידות חב"ד נוקטת עמדה אנטי ציונית ברורה ואינה מזדהה עם המדינה. חוסר הרצון של חב"ד להזדהות עם המדינה וסמליה בא לביטוי, למשל, ביום העצמאות ב-2011. באותה שנה נבחר איש חב"ד שמעון רוזנברג, אביה של רבקי הולצברג שנרצחה עם בעלה גבריאל בהתקפת טרור במומבאי, להדליק משואה. השתתפותו בטקס לא התקבלה באהדה בחב"ד ורבנים מתוכה אף פרסמו מודעת מחאה, שבה יצאו נגד אמירת המלים "לתפארת מדינת ישראל" בעת הדלקת המשואה.

ממרכז חב"ד בתל אביב, בראשות הרב יוסף גרליצקי, נמסר בתגובה להצעתו של ח"כ שטרן: "כבר עשרות שנים שלוחי חב"ד פועלים בארץ ובעולם יותר מכל גוף וארגון אחר, למען חיזוק הזהות היהודית של כל יהודי בעולם. השלוחים עומדים בחזית המאבק בהתבוללות בדרך קירוב לבבות ואהבת ישראל, תוך קבלת כל יהודי באשר הוא. השלוחים עשו וימשיכו לעשות את עבודתם במסירות נפש בכל מצב. כל סיוע ותמיכה לעבודת קודש זו – תבורך".

לידיעה ב"גלובס"

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?