החשד: הונאת כשרות

חדו"ש: לפני שהרבנות מקימה משטרת כשרות, שתשמור על החוק בעצמה

סגן שר הדתות, אלי בן-דהן, יזם הצעת חוק שלפיה יוענקו לפקחי הרבנות סמכויות לחקור אנשים החשודים בהונאה, אם הציגו מוצרי מזון ככשרים בלי להציג תעודת כשרות ממלכתית

פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים ברובע היהודי בירושלים. 28.03.2011. צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן ברובע היהודי בירושלים (צילום אלוסטרציה). צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90

הצעת חוק שיוזמת הממשלה תאפשר לפקחים מטעם המשרד לשירותי דת והרבנות הראשית לפשוט על בתי עסק, לתפוס בהם חפצים ולחקור אנשים החשודים בעיניהם בהונאה, אם אלה הציגו מוצרי מזון ככשרים בלי להציג תעודת כשרות ממלכתית. את תזכיר החוק הפיץ ביום ראשון סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן-דהן, שיזם את ההצעה בשיתוף עם הרב הראשי דוד לאו.

על פי תיקון החוק המוצע, מדווח ynet, השר לשירותי דת יוכל להעניק למפקחים ממשרדו את הסמכויות הבאות: ליטול דגימות של מוצרים וחומרים ולמוסרם לבדיקה, להיכנס לבית עסק או למפעל ואף לכלי רכב השייך להם, ולהחרים תעודות כשרות שפג תוקפן.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, מגדיר את הצעת החוק להקמת משטרת כשרות "אבסורדית ופסולה". לדברי רגב, "יש מעט גופים שרומסים בשיטתיות את שלטון החוק כמו שהרבנות הראשית עושה זאת, במיוחד כשמדובר בכשרות. הרבנות מתעלמת מפסקי הדין של בג"ץ, שאוסרים עליה לערב

בן-דהן: מדובר בהצעה הכרחית, שבאה להחזיר את האמינות לתחום הכשרות שסובל בשנים האחרונות מדימוי רע

שיקולי שמירת שבת וצניעות בשיקולים למתן תעודת כשרות. לפני שהרבנות מבקשת עוד סמכויות אכיפה, עליה להודיע שתקבל מעתה את שלטון החוק הישראלי ותפסיק להתנות תעודות כשרות בשמירת שבת. בפועל", ציין רגב, "אין סיכוי שתעשה זאת. לכן לא רק שלא צריך להקים משטרת כשרות שנועדה לחזק את הרבנות הראשית ולתת לה שיניים נוספות. יש לבטל כליל את המונופול של הרבנות הראשית".

לחוק החדש מתנגדים גם בעלי עסקים המצהירים על עצמם "כשרים ללא תעודה". בכמה אזורים בארץ מתרבים בתי הקפה והמסעדות שנוהגים כך, בגלל התנגדותם לתנאים שמציבה הרבנות לקבלת תעודת כשרות.

בן-דהן הבהיר כי הוא נחוש להשלים את הליכי החקיקה. "מדובר בהצעה הכרחית ונחוצה, שבאה לעשות סדר באכיפה ולהחזיר את האמינות לתחום הכשרות שסובל בשנים האחרונות מדימוי רע".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?