הקיצוץ שקוצץ

יש עתיד והבית יהודי סיכמו: יבוטל קיצוץ של 230 מיליון שקל בתקציב הישיבות

מנכ"ל חדו"ש: "קשה להבין איך הידרדרנו מהכרזה על קיצוץ של 60% בתקציב הישיבות לקיצוץ של 25% בלבד"

שר האוצר יאיר לפיד וחברי סיעתו בישיבת הכנסת בה אושר תקציב המדינה לשנים 2013 - 2014 בקריאה שניה ושלישית (ב). 29-07-2013 צילום: פלאש 90שר האוצר, יאיר לפיד, עם חברי סיעת יש עתיד בישיבה שבה אושר תקציב המדינה בקריאה שנייה ושלישית. צילום: פלאש 90

הקיצוץ המתוכנן בתקציב הישיבות צומצם באופן משמעותי, אמר יו"ר ועדת הכספים בכנסת ל"ג'רוזלם פוסט". לפי סיכומים שהתקבלו בקיץ, תקציב הישיבות ב-2013 היה 909 מיליון שקל. הוא היה אמור לרדת בחדות כבר השנה, כך שב-2014 יהיה תקציב הישיבות 422 מיליון שקל. יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומיאנסקי מהבית היהודי, ניהל משא ומתן בעניין עם אנשי יש עתיד. לדבריו, הקיצוץ בתקציב הישיבות יהיה קטן הרבה יותר, כך שתקציבן ל-2013 יהיה 750 מיליון שקל ויישאר בשיעור דומה גם בשנה הבאה. עם זאת, אנשי יש עתיד אמרו כי ביטול חלק מהקיצוצים המתוכננים תלוי באישור הצעת החוק הממשלתית לגיוס החרדים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: ״מצער מאוד הפער בין ההצהרות של יש עתיד למעשיה בפועל. יש תמיכה ציבורית רחבה בקיצוץ מסיבי של מימון הישיבות מקופת הציבור, הניזונה ממסים שמשלם הציבור העובד בישראל. קשה להבין איך הידרדרנו מהכרזה על קיצוץ של 60% בתקציב הישיבות לקיצוץ מינורי של 25% בלבד. זה בוודאי לא

ביש עתיד אמרו כי ביטול חלק מהקיצוצים המתוכננים תלוי באישור הצעת החוק לגיוס החרדים

יעזור להוציא את תלמידי הישיבות לשירות צבאי או אזרחי ולשוק העבודה".

לדברי רגב, "קשה להבין מה עומד מאחורי ביטול הקיצוץ. האם שר האוצר, יאיר לפיד, גילה פתאום שלימודים בישיבה טובים למשק ולשוק העבודה? האם גילה כספים מיותרים באוצר? כדאי ללפיד להביא בחשבון שאם יש עתיד תמשיך לסגת ממימוש העקרונות שעל בסיסם זכתה לתמיכה הציבורית הגדולה, גורלה בבחירות הבאות עלול להיות כגורל שינוי".

ב"הארץ" נכתב כי בעקבות חילוקי הדעות על הקיצוץ בתקציבי הישיבות ושורה של מחלוקות בין שתי המפלגות, ביטל סלומיאנסקי בשבוע שעבר ישיבה של ועדת הכספים. הוועדה תתכנס לדון בתקציב הישיבות לאחר ששתי המפלגות הגיעו לסיכום על ביטול הקיצוץ שתוכנן בתקציב הישיבות ב-2014. יש עתיד והבית היהודי סיכמו גם על ביטול קיצוץ של 48 מיליון שקלים בתקציב ללימודי תלמידי ישיבות חרדים מחו"ל, אך נקבע כי לימודיהם יכללו תכנים ציוניים.

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?