אוטונומיה חרדית

חדו"ש: מי שלא מכבד את שלטון החוק, אסור שיהיה שותף לממשלה

בכנסים בירושלים ובבני ברק מחו מנהיגי יהדות התורה נגד החוק המתגבש לגיוס תלמידי ישיבות

כוננות שיא לרגל סכנת השוויון בנטל. כרזות מזהירות כי אם יהיה גיוס של תלמידי ישיבות משתמטים תפתח מלחמת עולם ויערכו הפגנות המונית. 24022013. צילום נתי שוחט פלאש 90כרזות מזהירות כי אם יהיה גיוס של תלמידי ישיבות, תיפתח מלחמת עולם וייערכו הפגנות המונית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מנהיגי שני הזרמים המרכיבים את סיעת יהדות התורה – דגל התורה הליטאית ואגודת ישראל החסידית – ולצדם כמאה ראשי ישיבות, ערכו אתמול כנסי חירום, שבהם מחו על החוק המתגבש בכנסת לגיוס תלמידי ישיבות לצבא. בראש הכינוס הליטאי, שהיה בבני ברק, עמד הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, מנהיגה הרוחני של דגל התורה. בכינוס החסידי בירושלים השתתפו האדמו"רים המנהיגים את חסידויות גור, ויז'ניץ, בעלז ועוד. שטיינמן אמר: "בלי התורה אין אומה".

לפי ידיעה בוואלה, הרבנים ניסחו קריאה ל״ראשי השלטון״ וביקשו: ״אל תשחיתו את נפש בנינו. אלו גזירות איומות החותכות בבשר החי ולא נוכל להשלים עם כל פגיעה בלימוד התורה״.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "עצם הדיונים בשאלה אם לציית לחוק השוויון בנטל מלמדים שהמפלגות החרדיות רואות עצמן כאוטונומיה שאינה כפופה לחוקי המדינה. המשך המימון מקופת המדינה של המוסדות והארגונים המטפחים בקרב חבריהם ותלמידיהם חתירה תחת חוקי המדינה וכפירה בסמכותה הוא אבסורד וביטוי של

הודעת הרבנים: היננו מוחים בזה בכל תוקף על המזימה לחייב את מי שתורתו אומנותו לעזוב את ספסלי בית המדרש

ציניות פוליטית מן הסוג הגרוע ביותר".

לדברי רגב, "ההחלטות מוכיחות כמה נכון וחשוב היה להשאיר אותן מחוץ לקואליציה. ברור עתה לכל שראשי המפלגות החרדיות מסרבים בעקביות לכל הצעת פשרה שמשמעותה השתתפות בנטל הביטחוני בצד מכסת אברכים שיזכו לפטור. הגיע הזמן לשמוע באופן ברור מראש הממשלה ומראשי המפלגות האזרחיות, כי מי שאינו מכבד את שלטון החוק ואינו נושא בנטל, אינו יכול להיות שותף לגיטימי לממשלה ולניהול המדינה".

בסיום הכינוסים, שבהם נשאו רוב הרבנים דברים בגנות הגיוס לצה"ל ובשבח לימוד התורה, פורסמה הודעה משותפת: "מקומם של לומדי התורה הוא באוהלה של תורה, ואין שום זכות לעוקרם ובכך לפגוע בעצם זכות קיומנו בארץ הקודש. היננו מוחים בזה בכל תוקף על המזימה לחייב את מי שתורתו אומנותו לעזוב את ספסלי בית המדרש, ולהשתלב במסגרות האמורות לשנות את צביון היראים והחרדים לדבר השם".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?