מקום לכולם

נתניהו לוועידת הרפורמים: מתחייב שכל היהודים ירגישו בבית בכותל

בנאום למשתתפי כנס התנועה הרפורמית העולמית אמר ראש הממשלה כי יעשה כל שביכולתו כדי שכל היהודים יחושו קשר לישראל. מנכ"ל חדו"ש: הבעיה היא הפער העצום בין ההצהרות לבין המדיניות, המפלה את הזרמים הלא אורתודוקסיים ואת היהדות החילונית

ראש הממשלה, בנימין נתניהו נפגש בלשכתו עם חיילים שעומדים לפני גיור בצהל. 15.12.2010 . צילום: עמוס בן גרשום, לשכת העתונות הממשלתית באמצעות פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפגישה עם חיילים שעומדים לפני גיור בצהל (צילום אילוסטרציה). צילום: עמוס בן גרשום, לשכת העתונות הממשלתית, באמצעות פלאש 90

"הכותל המערבי הוא המקום הקדוש ביותר עבורי ועבורכם", אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנאום שנשא באוזניהם של משתתפי כנס התנועה הרפורמית העולמית. "הכותל בישראל, אבל הוא שייך לכולנו, לכל העם היהודי. אני מחויב לכך שכל היהודים ירגישו בבית באתר המקודש שלנו". נתניהו הוסיף: "שום פשרה אינה מושלמת, אבל אני משוכנע שהכותל יהיה מקום שכל היהודים ירגישו בו בבית".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "הבעיה היא כמובן הפער העצום בין ההצהרות לבין המדיניות, המפלה באופן שיטתי את הזרמים הלא אורתודוקסיים ואת היהדות החילונית. כל עוד לא יהיה חופש נישואים בישראל, המציאות שבה רובו של הדור הצעיר ביהדות ארצות הברית לא יוכל להינשא בישראל סותרת בעליל את הרטוריקה הריקה של ראש הממשלה. או שהוא מבין אבל מעדיף לעטוף את המציאות בנייר צלופן או שהוא פשוט לא מבין - שתי האפשרויות אינן מעודדות, וקשה לדעת איזו חמורה יותר. רק מדיניות עקבית ומלאה של שוויון וחופש דת תיתן תוכן ממשי לצורך החיוני שכל יהודי יחוש כי ישראל היא ביתו, והיא מכבדת אותו, את זכויותיו כאדם ואת השקפת עולמו - ברוח הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון".

נתניהו נאם מירושלים ודבריו הועברו בשידור לוויין למשתתפי הוועידה, שהתקיימה בסן דיאגו שבארצות הברית. בידיעה ב-nrg מציינים כי הוא ראש הממשלה הראשון שנואם בכנס המרכזי של התנועה הרפורמית.

נתניהו הוסיף:"אני מחויב לעשות כל שביכולתי שכל היהודים ירגישו קשר לישראל ואחד עם השני". הוא ציין כי השיק מיזם חדש, שמטרתו "חיזוק הקשר בין היהודים בכל מקום בעולם והבטחת העתיד היהודי".

נתניהו: הכותל בישראל, אבל הוא שייך לכל העם היהודי

ראש התנועה הרפורמית העולמית הרב ריק ג'ייקובס, אמר לנתניהו: "האהבה שלנו לישראל עמוקה. השקנו יוזמות חדשות כדי להפוך את הקשר לישראל למשהו יום-יומי בקהילות הרפורמיות בארה"ב".

"אנחנו יודעים שיש לנו חילוקי דעות על נושאים כמו הסכמי השלום והדאגה למיעוטים בישראל", אמר עוד ג'ייקובס. "למרות זאת אנחנו תומכים בממשלת ישראל. אנחנו יודעים שבסופו של דבר, אתה והאזרחים בישראל מקבלים את ההחלטות. אנחנו מודים לך על התמיכה בתנועה שלנו, ועל כך שרפורמים יכולים להתפלל כיום בכותל. מבחינתנו זאת תחילת הדרך לקראת שוויון בינינו לבין האורתודקסים בישראל".

נתניהו, מצדו, אמר: "חיוני שאנשים בכל העולם יבינו את עומק השותפות והמחויבות של התנועה הרפורמית לישראל".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?