מחאה אלימה

11 חרדים נעצרו בהפגנה נגד מעצר תלמידי ישיבות

כאלף מפגינים מחו בכיכר השבת בירושלים על המשך מעצרם של תלמידי ישיבה שלא התייצבו בלשכת הגיוס

אלפי חרדים ערכו לפנות בוקר תפילת מחאה בכיכר השבת בירושלים כנגד כוונת הממשלה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות. חלקם עטו שקים. 25.06.2012 צילום: יונתן סינדלר פלאש 90.jpgאלפי חרדים בהפגנה בכיכר השבת נגד התוכנית להגביר את גיוס תלמידי הישיבות, יוני 2012. צילום: יונתן סינדלר, פלאש 90

כאלף מפגינים חרדים מחו אתמול בערב על המשך מעצרם של שני תלמידי ישיבה שלא התייצבו בלשכת הגיוס. בהפגנה הסוערת נעצרו 11 מהחרדים, בחשד שהפרו את הסדר.

ואלה מדווח כי בהפגנה, שהיתה בכיכר השבת בירושלים, נתלו כמה מהמפגינים על חבלים כביטוי לנכונותם למות אך לא להתגייס לצה"ל. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב: "התגייסות לצבא השמד הציוני – ייהרג ואל יעבור".

בגלל ההתפרעויות נחסם אזור הכיכר לתנועת כלי רכב. חלק מהמפגינים הבעירו פחי אשפה. כוחות המשטרה שהוצבו במקום קראו לחרדים להתפזר. לאחר שלא נענו לדרישה – הם פוזרו באמצעות זרנוקי מים.

ב"כיכר השבת" נכתב שהמפגינים מחו גם על ההחלטה למנוע מרבנים בכירים, ובהם הרב יצחק טוביה וייס והרב משה

הרב דוד זיכרמן: זה צבא שמד, לא נזוז מזה. לא נפחד מהליכה לכלא וממעצרים

שטרנבוך, לבקר אצל תלמידי הישיבה העצורים.

הרב דוד זיכרמן, מעסקני בני תורה, אמר בעצרת: "זה צבא שמד, לא נזוז מזה. לא נפחד מהליכה לכלא וממעצרים. אנחנו מבקשים שתבטלו את הגזירה... אנחנו מתנגדים לשלטון החילוני שמעביר בחורים על דתם".

גם בשבוע שעבר הפגינו חרדים בכיכר השבת במחאה על מעצרו של בחור ישיבה בן 18, שסירב להתייצב בלשכת הגיוס. הצעיר נשפט ל-14 ימי מחבוש. המפגינים חסמו לתנועת כלי רכב את הרחובות המובילים לכיכר, יידו אבנים על שוטרים והבעירו פחי אשפה. בעימותים עם המפגינים נפצע קל לוחם מג"ב, מפגיעת אבן בראשו. שני מפגינים נעצרו. המשטרה פיזרה את המפגינים באמצעות שימוש בזרנוקי מים.

לידיעה בוואלה

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?