תורה וליבה

פירון: 20 בתי ספר הצטרפו לחינוך הממלכתי-חרדי

ארבע ישיבות תיכוניות חדשות מכינות את תלמידיהן לבגרות

הרב שי פירון, ראש הישיבה התיכונית פתח תקוה. צילום: כנס כיפה, flickrהרב שי פירון, ראש הישיבה התיכונית פתח תקוה. צילום: כנס כיפה, flickr

שר החינוך, שי פירון, אמר בסוף השבוע כי מאז שהממשלה נכנסה לתפקידה החלו לפחות 20 בתי ספר חרדיים ללמד מקצועות ליבה כמו אנגלית, מתמטיקה ועברית, במסגרת החינוך הממלכתי-החרדי. פירון הוסיף כי ארבע ישיבות תיכוניות שנפתחו השנה החלו להכין את תלמידיהן לבחינות הבגרות.

בראיון לעיתון "ישראל היום" הוסיף פירון, כי בסופו של דבר ייאלצו שתי הרשתות החרדיות הגדולות המפעילות בתי ספר יסודיים לכלול לימודי ליבה בתוכנית הלימודים שלהן. לדבריו, אם לא יעשו זאת יינקטו נגדן סנקציות כלכליות.

כיום הרוב הגדול של בתי הספר היסודיים האשכנזיים החרדיים לבנים מלמדים רק חלק קטן מתוכנית הליבה. רוב התיכונים החרדיים לבנים אינם מלמדים כלל לימודי ליבה. רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס טוענת כי היא מלמדת לימודי ליבה,

בתי ספר המשתייכים לרשת החדשה מקבלים מימון מלא מהמדינה, ובתמורה הם מלמדים תוכנית ליבה מלאה

אבל במשרד החינוך מטילים ספק אם התוכנית המלאה אכן נלמדת בהם.

ב"ג'רוזלם פוסט" מזכירים כי עם כניסתו למשרד החינוך, מוקדם יותר השנה, אמר פירון כי ימנע מימון מבתי ספר חרדיים שלא ילמדו לימודי ליבה. תוכנית זו הוקפאה, מכיוון שמבחינה חוקית אין אפשרות לשלול מימון מבתי ספר ללא חלופה הולמת.

מאז הקים משרד החינוך את החינוך הממלכתי-החרדי וקרא לבתי ספר חרדיים המעוניינים בכך להצטרף אליו. בתי ספר המשתייכים לרשת החדשה מקבלים מימון מלא מהמדינה, ובתמורה הם מלמדים תוכנית ליבה מלאה.

לדברי פירון ומשרד החינוך, יותר מ-20 בתי ספר חרדיים יסודיים החליטו לשנות את מעמדם, מפני שבעבר קיבלו בין 55% ל-75% מהמימון מהמדינה, ולימדו אחוז דומה מתוכנית הליבה. רובם לא עמדו גם בדרישה הזאת.

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?