מלחמת חורמה

חדו"ש לממשלה: להוריד מהפרק את סנקציית המאסר

צעיר חרדי נעצר בשבוע שעבר, לאחר שלא נענה לצווי זימון לצה"ל. מאות חרדים הפגינו מול כלא 6

אלפי חרדים ערכו לפנות בוקר תפילת מחאה בכיכר השבת בירושלים כנגד כוונת הממשלה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות. חלקם עטו שקים. 25.06.2012 צילום: יונתן סינדלר פלאש 90.jpgאלפי חרדים מפגינים בכיכר השבת בירושלים, במחאה על כוונת הממשלה להגביר את גיוס תלמידי הישיבות (צילום אילוסטרציה). צילום: יונתן סינדלר, פלאש 90

מאות בני ישיבות הפגינו בשבוע שעבר מול שערי כלא 6, סמוך לעתלית, במחאה על מעצרו של בחור חרדי, שלא נענה לצווי זימון לצה"ל. הצעיר, בן 19, תושב קרית מלאכי, התייצב לצו הראשון, אבל מאז התעלם משאר הזימונים ללשכת הגיוס. הוא נשפט ל-14 ימי מחבוש.

Ynet מדווח כי את ההפגנה מול שערי הכלא הצבאי הוביל הרב שמואל אוירבך, ראש ישיבת מעלות התורה בירושלים ומנהיג הפלג הליטאי "בני תורה", שדוגל בגישה קיצונית בכל מה שקשור לגיוס לצה"ל.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, קרא לממשלה "להתעשת ולהוריד את הרעיון של סנקציית מאסר מעל הפרק". לדבר רגב, "השאלה היא אם רוצים להסתפק בהצהרות תקיפות או רוצים באמת לגייס ולשלב אותם. ההפגנה היום מוכיחה שוב, שמי שיחליט על מאסר אלפי חרדים מבטיח שהם ייצאו למלחמת חורמה ואף המעטים המתגייסים לא יוכלו להמשיך ולשרת בצבא. מי שינסה להשתמש במאסרים רק ישחק לידי הקיצונים החרדים המתנגדים לגיוס כליל".

"הדרך לגיוס תלמידי ישיבות", אמר עוד רגב, "עוברת בסנצקיות כלכליות עקיפות שיהפכו את ההישארות בישיבה לבלתי משתלמת לרובם ויפסיקו את המימון מקופת הציבור למשתמטים מפירי חוק. זאת לצד מכסה של עילויים שיוכלו ללמוד בתנאים מועדפים".

חלק מחברי הכנסת הזהירו כי לשימוש בעונשי מאסר נגד חרדים שלא יתגייסו תהיה השפעה שלילית

רגב גם קרא לממשלה "לבטל ברגע האחרון את התוכנית ההרסנית לתת פטור לכל תלמידי הישיבות שיהיו ביום העברת החוק בני 18 ומעלה. המהלך הזה לא רק לא צודק הוא גם לא חכם, משום שהוא ייצור מצב שאין לתלמידים כל עניין לשרת".

הצעיר שנעצר נהג לפי הנחיות הרב אוירבך, שגורס כי אין להתייצב בלשכות הגיוס. רב מישיבת "נחלת אשר" בפתח תקוה, שבה לומד הצעיר, ביקר אצל הרב אוירבך ובביתו של מנהיג העדה החרדית, הרב יצחק טוביה וייס. רב הישיבה שמע דברי חיזוק מראשי הישיבות וקיבל מהם הנחיה הקוראת לאברכים שלא להתייצב כלל.

ב"ג'רוזלם פוסט" ציינו כי הצעיר החרדי נעצר על רקע מתיחות גוברת שמעוררת החקיקה שמקדמת הממשלה לגיוס חרדים לשירות צבאי או אזרחי. בין מפלגות הקואליציה התגלעו חילוקי דעות בנוגע לדרך הטובה ביותר להביא להגדלת מספר המתגייסים מקרב תלמידי הישיבות. חלק מחברי הכנסת הזהירו כי לשימוש בעונשי מאסר נגד חרדים שלא יתגייסו תהיה השפעה שלילית.

הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן הורה לראשי הישיבות הליטאיות להנחות את תלמידיהם להתייצב בלשכת הגיוס אם קיבלו צו ראשון, אבל להימנע מחתימה על מסמך כלשהו.

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?