מרתיעים קליינטים

הרבנות דורשת ממסעדות: לפטר עובדים ערבים

מועצות דתיות בערים שונות מציגות לבעלי מסעדות ובתי קפה דרישה לא להעסיק גויים

כשרות למהדרין, רחובות. צילום: zeevveez, flickrתעודת כשרות במסעדה ברחובות (צילום אילוסטרציה). צילום: zeevveez, flickr

בית קפה בתל אביב פיטר לאחרונה עובד ערבי. מנהלי בית הקפה הסבירו שהסיבה לפיטורים היא דרישה של הרבנות, לא להעסיק גויים במקום. ברבנות, לפי חדשות 2, הכחישו את הטענה כי היתה דרישה כזאת. עם זאת, נציגים של מועצות דתיות ביטאו מסרים ברוח זאת, לאחר שאנשי חדשות 2 פנו אליהם בבקשה לקבל תעודת כשרות.

לבעלי מסעדה ששוחח עם נציג המועצה הדתית בבית שמש נאמר: "גויים אצלנו לא עובדים במטבח החם. אין בישול עכו"ם (עובדי כוכבים ומזלות). אתה יודע, עובד גוי על בשרים זה מרתיע, זה דוחה קליינטים".

נציג המועצה הדתית ברחובות אמר כי במסעדות ובבתי קפה אפשר להעסיק עובדים ערבים "רק בשטיפה... אצלנו בכל המסעדות, בעזרת השם, עובדים רק יהודים. יש ערבים בניקיון, אבל לא יותר מזה".

נציג המועצה הדתית בצפת הבהיר כי בעלי מסעדה ש"יעסיק עובדים גויים יצטרך השגחה צמודה גם בכשרות רגילה". כלומר, בעל מסעדה שיעסיק גוי יידרש להעסיק גם עובד כשרות, "שיהיה אתו כל היום". כאשר בעלי מסעדה התלונן על ההחלטה אמר לו הנציג:

נציג המועצה הדתית ברחובות: אצלנו בכל המסעדות, בעזרת השם, עובדים רק יהודים. יש ערבים בניקיון, אבל לא יותר מזה

"אל תעסיק אותם, מה אני אעשה".

אנשי המועצות הדתיות אמרו כי הנימוק לאיסור על העסקת ערבים הוא הלכתי, אבל ההלכה מאפשרת בישול בעזרת גויים בתנאים מסוימים. נראה כי המועצות הדתיות מעדיפות לנקוט גישה מחמירה, בגלל התחרות עם הכשרויות הפרטיות. לדוגמה, נציג כשרות "בית יוסף", הבד"צ הפרטי שייסד הרב עובדיה יוסף ז"ל, אמר: "בירושלים אנחנו מעדיפים שזה יהיה בלא שום עובד שאינו יהודי".

מהרבנות הראשית לישראל נמסר בתגובה: "ספר נוהלי הכשרות נוסח בקדנציות של רבנים ראשיים קודמים. עם כניסתם לתפקיד, לפני כחמישה חודשים, הורו הרבנים הראשיים הנכנסים להקים צוותים לבחינת נוסחי נוהלי הכשרות ואופן יישומם והדבר נמצא בעיצומו של התהליך".

מבד"צ "בית יוסף" נמסר: "הדרישות של מפקחי בד׳צ בית יוסף הינן על פי הנחיות הכשרות והפסיקה של מר"ן הרה"ג עובדיה יוסף זצ"ל, שמבוססות על הלכה בלבד, ובשום אופן לא משיקולים אחרים".

לידיעה בחדשות 2איך תוכל לפעול?