שלבים סופיים

הרמטכ"ל: חרדי שייכנס לצבא, ייצא ממנו חרדי

בדיון בוועדה המגבשת את החוק לגיוס חרדים אמר רב אלוף בני גנץ, כי תרומתם של החרדים לצבא ניכרת והתחייב כי אורח החיים שלהם לא ייפגע

שר הביטחון משה יעלון ויו''ר הועדה להכנת חוק השוויון בנטל ח''כ אילת שקד מהבית היהודי בדיון של הועדה 15.09.2013. צילום: פלאש 90שר הביטחון, משה יעלון, ויו''ר הועדה להכנת חוק השוויון בנטל, ח''כ אילת שקד מהבית היהודי, בדיון בוועדה. צילום: פלאש 90

"העיקרון שמנחה אותנו בתהליך כולו הוא יצירת מינימום דיפרנציאציה בין המגזרים, כדי להביא לכמה שיותר שוויון בזכות לשרת", אמר אתמול הרמטכ"ל, בני גנץ, בדיון בוועדה לשוויון בנטל בכנסת. הרמטכ"ל הוסיף: "צה"ל אינו רואה בחברה החרדית אויב. צה"ל רואה בחברה החרדית ערך ואנחנו רוצים לשלב אותם בצבא. חרדי שייכנס לצבא ייצא ממנו חרדי. יש כאן הזדמנות שהצבא יהיה פלטפורמה לאחדות".

לדברי גנץ, "צה"ל תומך בשירות החרדים בצבא. מדובר באנשים נהדרים ובכל מקום שהם משולבים בצה"ל תרומתם ניכרת. צה"ל יישאר צבא ממלכתי ובמקביל לא נפגע באורח החיים של החרדים. על ציר הזמן מספר החרדים בצה"ל הולך וגדל, ואני יכול רק לברך על המגמה הזו".

יו"ר הוועדה, ח"כ איילת שקד, אמרה כי תהליך החקיקה של החוק לגיוס החרדים נמצא בשלב הסופי וכי הוועדה תצביע עליו בעוד כשבועיים. "הצבא ערוך ומוכן לקלוט את החרדים",

גנץ: צה"ל אינו רואה בחברה החרדית אויב. צה"ל רואה בחברה החרדית ערך

הוסיפה שקד. "אני מקווה שהחוק יתקן את המצב הנוכחי, תוך שילוב החרדים מבלי ליצור פילוג. בהצעת החוק יש כדי לשפר מצבם הכלכלי של החרדים, באמצעות יציאתם לשוק העבודה".

חברי הכנסת החרדים התבטאו נגד החוק. מאיר פרוש מיהדות התורה אמר כי אינו חושב שצה"ל באמת ערוך לגייס חרדים. לדבריו, לצבא "אין יכולת להבטיח כי החרדים יוכלו לשמור על אורח חייהם, כמו בתחום ההפרדה מנשים. להבנתנו, החוק שיובא בכפייה יגרום לנסיגה בתהליך גיוס החרדים שמתקיים כבר היום".

ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר: "אם תהיה כפייה פלילית, כל הדיון הזה מיותר. פשוט, אף אחד לא יתגייס. לא ניתן שיגדירו את לומדי התורה עבריינים. זה תהליך שיביא להתנגשות, ואני לא בטוח שאתם מודעים לכך".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?