בעד חיזוק פנימי

"יתד נאמן": הרב שטיינמן מתנגד להפגנות נגד הגיוס

במאמר בעיתון נכתב כי הסיבה להתנגדותו של המנהיג הליטאי היא החשש שהפגנות יפחידו את החילונים

הרב אהרון לייב שטיינמן ממנהיגי דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90 רוחבהרב אהרן לייב שטיינמן, ממנהיגי דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90

הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, מנהיג הציבור הליטאי, מתנגד נחרצות להפגנות של חרדים במחאה נגד חוק הגיוס. עמדתו של הרב שטיינמן תוארה בהרחבה ביום שישי, במאמר שפורסם בעיתון "יתד נאמן", ביטאון דגל התורה.

"כלל ישראל בארץ ישראל עומד לאחרונה תחת גזירות קשות ביסודי הדת ובפרט גזירת הגיוס", כתב מחבר המאמר, הרב יהושע אייכנשטיין. לדבריו, "כבר ידועה דעת מרן ראש הישיבה שהדרך להשתדל להעביר את הגזירות הקשות אינה על ידי הפגנות וכו' כי אם ע"י חיזוק פנימי".

הוא הוסיף כי בעבר אמנם היו כמה פעמים הוראות לצאת להפגנות נגד גזירות, כמו קריאתו של החזון איש להפגין נגד גיוס בנות לצבא, אבל במצב הנוכחי ההפגנות לא יועילו, אלא דווקא יזיקו.

הרב אייכנשטיין ציין במאמר, מדווח "כיכר השבת", כי בזמן קום המדינה מטרת הגזירות היתה להפוך את כולם לחילונים

רוצים לשבור אותנו דווקא משום שרואים שאנו חזקים

והדעה אז היתה שהחרדים חלשים. לכן היה צורך בקיום הפגנות, שהוכיחו כי החרדים חזקים וכי אין להם כוונה לשנות את דרכיה. לדבריו, הסיבה לגזירות היום היא הפחד מהחרדים. "רוצים לשבור אותנו דווקא משום שרואים שאנו חזקים, ועל כן דעת מרן ראש הישיבה כי הפגנות לעת כזאת לא יועילו ואף יזיקו, משום שיגבירו את הפחד החילוני מהכוח החרדי ויגרמו שינסו להזיק יותר", מסביר הכותב.

מאמר המערכת בעיתון "הפלס", ביטאונה של תנועת "בני תורה", מבטא עמדה הפוכה. כותרת המאמר ב"הפלס": "להזעיק עולם ומלואו מול ההתנכלויות למיעוט התורתי בארץ הקודש".

עסקנים בתנועת בני תורה העבירו מסר לראשי הצבא, שלפיו אם שלטונות צה"ל יתחילו במעצרים של בחורי ישיבות, הם יקיימו הפגנת ענק בכיכר השבת בירושלים. בכוונתם לרתום להפגנה גם פלגים וחצרות חסידיות מאגודת ישראל ומרבני ש"ס.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?