מסומנים

"בחדרי חרדים" חושף: התעללויות במוסדות חינוך חרדיים

מנהלת בית ספר סילקה ילדה מהלימודים, ומאז שחזרה היא סובלת מהצקות מצד חברותיה. בעקבות פרסום הפרשה פנה איש תקשורת חרדי לשר החינוך והציע להתקין מצלמות בכל בתי הספר

ילדים בתלמוד תורה בביתר עילית בתחילת שנת הלימודים תשעג 19.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgילדים בתלמוד תורה בביתר עילית (צילום אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מנהלת בית ספר חרדי העלילה על תלמידה כבת 12 עלילת שווא, שבעקבותיה סולקה הילדה מהמוסד החינוכי בעיצומה של שנת הלימודים. הפרשה נחשפה באתר "בחדרי חרדים", שם נכתב כי הורי התלמידה פנו ליועץ חינוכי חרדי. היועץ בדק את הטענות ולאחר כמה שבועות קבע כי חברותיה של התלמידה הן שייחסו לה מעשים שלא עשתה, בניסיון לנקות את עצמן מהאשמות שיוחסו להן.

הבירור כלל בדיקה של הילדה בפוליגרף, שבה נמצא כי היא דוברת אמת, אבל המנהלת סירבה להכיר בתוצאות הבדיקה. לאחר שעורבו רבנים בסיפור, פנו ההורים ל"בחדרי חרדים". כתבת האתר פנתה ללשכת שר החינוך, הרב ד"ר שי פירון. בלשכת השר הבהירו למנהלת כי אי השבת הילדה ללימודים תגרור סנקציות נגד בית הספר.

באותו לילה בישרה המנהלת להורים שבתם יכולה לשוב ללימודים, אבל ייסוריה של התלמידה רק החלו. זה כמה שבועות היא עוברת מסכת התעללויות קשה בכל בוקר מחדש. ביומן שהיא כותבת מתועדות ההתעללויות שהיא חווה.

"הבוקר ישבו לידי שתי חברות, יחד קראנו ספר. לפתע ניגשו אליהן שתי בנות וקראו להן, לחשו מה שלחשו, הבנות זזו ממני. אחת מהן סיפרה לי מאוחר יותר כי הזהירו אותן בלחישה שהמורה אינה מרשה להתקרב אלי והיא עדכנה את כולן למה נעדרתי שבועיים מהלימודים", כתבה ביומן.

אירוע נוסף שמתואר ביומן: "חברה עברה לידי בהפסקת אוכל, וכאילו לא בכוונה היא נתנה לי מכה בראש. אחר כך עשתה את זה עוד כמה פעמים, עד שכולם הבינו שזה בכוונה. ואחר כך בשיעור חשבון היא הציקה לי ופגעה בי קשות לפני כולם".

בבוקר המחרת, כתבה הילדה, "המנהלת נכנסה לכיתה וביישה אותי מול כולם. היא צעקה עלי ואמרה לבנות שאני קיללתי והתנהגתי לא יפה ודיברתי מלים לא טובות. אני לא האמנתי שזה קורה. שהמנהלת צועקת עלי במקום לצעוק על החברה שכולם ראו שהיא הרביצה לי ופגעה בי ואני צעקתי בכאבי, אבל המנהלת לא הפסיקה לבייש אותי".

חברה עברה לידי בהפסקת אוכל, וכאילו לא בכוונה היא נתנה לי מכה בראש. אחר כך עשתה את זה עוד כמה פעמים

פרסום הסיפור עורר זיכרונות קשים אצל רבים בחברה החרדית, שחוו התעללות דומה בילדותם. אחד מהם הוא נוחעם ברזסקי, פרסומאי ואיש תקשורת, שפנה במכתב לשר החינוך פירון. המכתב פורסם ב"בחדרי חרדים" באישורו של הכותב.

ברזסקי כותב כי כשהיה בן תשע היה נתון למסכת התעללות קשה ומתמשכת בבית הספר, אבל עד היום נצר את הדברים בלבו. "במבט לאחור של 26 שנה, ברור לי שהמורה 'סימן' אותי מכיון שהיה בסכסוך כספי עם אחד מקרובי משפחתי. כך מצאתי את עצמי עומד במרכז הכיתה, באמצע השיעור, לעיני כ-35 ילדים, בלי נעליים, עם הפיאות (שבדרך כלל מסולסלות כלפי מטה) מעל הראש ומחוברות כמו שרוך נעל צד בצד, בעוד אני מצווה להחזיק את התיק בידי כאשר מעליו כל ספרי הלימוד. וכך למשך כשעה לאורך כל השיעור, בלא יכולת לזוז".

כעבור ימים אחדים חזר המורה "על אותו הטקס", אבל הפעם אילץ אותו לעמוד בחלון הפונה לחצר בית הספר, בשעת הפסקת הצהריים. "כך מצאתי את עצמי על הגרדום מול כ-400 ילדים, שבהו בי כבוויטרינה חיה, או שמא אקווריום שמכיל רק את הדג המנקה הנדבק על הזכוכית".

לדבריו, אלה היו שיאי ההתעללות, אך קדמה להם מסכת של מכות ורדיפה אישית. כלקח מהחוויות הקשות בילדותו הוא מציע למשרד החינוך לנקוט כמה צעדים למניעת התעללות בתלמידים. אחד מהם הוא לחייב את משרד החינוך להתקין מצלמות בכיתות ובבית הספר. הפרה של הוראה זאת, לפי ההצעה, תגרור צמצום משמעותי של תקצוב וסנקציות נוספות שמשרד החינוך יכול לנקוט, עד לסגירת בית הספר.

"במקביל לפנייתי זו אליך כשר החינוך, ברצוני לפנות לרבנים המובילים במגזר החרדי ולאישי חינוך בולטים, שיחייבו גם את מוסדות החינוך שאינם כפופים למשרד החינוך לנקוט צעד זה, למען הגנה על ילדינו", מוסיף ברזסקי.

לכתבה על ההתעללות ב"בחדרי חרדים"

לכתבה על מכתבו של ברזסקי ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?