שלילת הטבות במקום מעצר

חדו"ש: סנקציות פליליות זה לעשות צחוק מהחוק

הוועדה המגבשת את החוק לגיוס חרדים דנה בהמרת הסנקציות הפליליות, שוועדת פרי הציעה להטיל על משתמטים, בסנקציות כלכליות

בחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל 01.08.2012 צילום נועם מוסקוביץ' פלאש 90.jpgבחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים, ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל (צילום אילוסטרציה). צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

"האם מישהו חושב שבמדינה יהודית ייקחו אלפי תלמידי ישיבות לכלא? אני לא רואה שזה יקרה. השאלה היא איך מגייסים בחורי ישיבות בלי לגרום לקרע. סנקציות פליליות זה לעשות צחוק ממערכת החקיקה", אמר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, בדיון בכנסת. אילן הוסיף: "סנקציות פליליות זה דרך לפוצץ הכל בפנים שלנו בעוד ארבע שנים".

סמנכ"ל חדו"ש השתתף אתמול בדיון של הוועדה המכינה את החוק לגיוס חרדים, בראשות חברת הכנסת איילת שקד מהבית היהודי. במרכז הדיון, דיווח "בחדרי חרדים", עמדה המרת הסנקציות הפליליות, שהוצעו על ידי ועדת השרים שגיבשה הסדר לגיוס חרדים בראשות יעקב פרי מיש עתיד, בסנקציות כלכליות. ועדת שקד אמורה לסיים את ניסוח החוק עד 1 בינואר 2014. בתאריך זה התחייבה הממשלה להגיש את החוק.

שקד הציעה אתמול, כי במקום להטיל סנקציות פליליות על בחורי ישיבות שישתמטו משירות צבאי – יישללו מהם הטבות כלכליות. הם לא יהיו זכאים לדיור ציבורי, לסיוע בשכר דירה, לקבלת משכנתה מהמדינה בריבית קבועה של 3%

פרופ' מנחם פרידמן: אנחנו לא רוצים להקים מחנות מעצר לאנשים שלא רוצים לקיים חוק. זה לא יעיל ויביא להתנגדות הרבה יותר גדולה

ולהנחות בארנונה.

"חירוף נפש הוא לא קריטריון. תשעה מתוך עשרה חיילים לא מחרפים את נפשם, ובכל זאת הצבא צריך אותם. מה שאומרים פה זה שמי שלומד תורה הוא עבריין", אמר ח"כ משה גפני מיהדות התורה.

פרופ' מנחם פרידמן, סוציולוג, מומחה לחברה החרדית, אמר: "לעשות סנקציות פליליות על קבוצה שמבחינה אידיאולוגית לא רוצה להתגייס – זה בעייתי. אנחנו לא רוצים להקים מחנות מעצר לאנשים שלא רוצים לקיים חוק. זה לא יעיל ויביא להתנגדות הרבה יותר גדולה".

בערוץ 7 מצוטט ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי, שאמר: "ברור שאנחנו רוצים לקבוע הסדרים שיביאו כמה שיותר חרדים לצה"ל. השאלה מה יביא לכך – האם חקיקה כפייתית עם סנקציות פליליות? להניף את החרב של סנקציה פלילית ולהפוך את לומד התורה לפושע, זה לא יעיל".

לידיעה ב"בחדרי חרדים"

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?