רב אחד לעם אחד

הצעת חוק שיוזמים בנט ולבני: רב ראשי אחד

שני השרים מגבשים תיקון לחוק הרבנות הראשית, שלפיו לא תהיה הפרדה בין אשכנזים לספרדים במוסד הרבני הבכיר

ח''כ אילת שקד מהבית היהודי ויו''ר המפלגה נפתלי בנט. 27.05.2013 צילום: יונתן סינדל פלאש 90השר לענייני דת, נפתלי בנט, עם ח''כ אילת שקד מהבית היהודי. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שרת המשפטים, ציפי לבני, והשר לענייני דתות, נפתלי בנט, מציעים תיקון לחוק הרבנות הראשית, שלפיו יכהן בישראל רב ראשי אחד. לפי ההצעה, שלגיבושה שותף גם סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן, זהותו של הרב הראשי לא תהיה תלויה בשאלה אם מוצאו אשכנזי או ספרדי. הרב הראשי יעמוד בראש מועצת הרבנות הראשית.

ב"כיכר השבת" מזכירים כי כבר בתקופת הבחירות לתפקיד הרב הראשי, שבהן נבחרו הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, שב בנט והצהיר כי יפעל לחקיקת חוק למינוי רב ראשי אחד.

הצעת החוק, לפי חדשות 10, יוצרת הפרדה בין מוסד הרבנות למערכת בתי הדין, שהם גוף שיפוטי עצמאי. על פי ההצעה, נשיא בית הדין הרבני הגדול והמשנה לו יתמנו מקרב דייני בית הדין הרבני ‏הגדול, בדומה ל‏נשיא בית המשפט העליון והמשנה לו. במצב הקיים, הרב הראשי מתמנה לנשיא בית הדין הרבני הגדול, גם אם אין לו כושר לכהן כדיין.

ההצעה יוצרת הפרדה בין מוסד הרבנות למערכת בתי הדין, שהם גוף שיפוטי עצמאי

"בישראל יש ראש ממשלה אחד, נשיא אחד, נשיא בית משפט עליון אחד, רמטכ"ל אחד – ולכן הגיע הזמן שיהיה גם רב אחד לעם אחד", אמרה לבני.

בנט הוסיף: "זהו צעד חשוב שמסמל את אחדות העם. מינוי רב ראשי אחד הוא מהנושאים שהשאלה היחידה הנוגעת אליהם היא מדוע זה לא קרה קודם. זהו מהלך שיסמל אחדות בעם. כיום, כשמתחתנים אשכנזים עם ספרדים, מובן שאין סיבה לשני רבנים ראשיים".

אם הצעת החוק תאושר, היא תחול רק בעוד כעשר שנים, בבחירות הבאות לתפקיד הרב הראשי.

לידיעה בחדשות 10

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?