בתשובה לפניית חדו"ש

פירון: בתי ספר ממלכתיים יוכלו לבחור ברבנים ובמרצים לא אורתודוקסים לקידום ערכי היהדות

חדו"ש פנתה אל השר בתגובה למינוי רב אורתודוקסי לבתי ספר ממלכתיים בקריות. מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, דרש לאפשר לבתי ספר למנות מחנכים בתחום היהדות שאינם רבנים וכן רבנים מכל הזרמים. פירון: "נאפשר לכל בית ספר לבחור המתווכים המתאימים לו"

הרב שי פירון, ראש הישיבה התיכונית פתח תקוה. צילום: כנס כיפה, flickrשר החינוך, הרב שי פירון. צילום: כנס כיפה, flickr

בתי ספר ממלכתיים יוכלו לבחור רבנים או מרצים ליהדות מכל זרם שהוא, ולא יחויבו למנות רבנים אורתודוקסים. כך מתחייב שר החינוך, הרב שי פירון מיש עתיד, במכתב למנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב.

המכתב נשלח בתגובה לפנייה של רגב בעקבות מינוי רב אורתודוקסי שיקדם לימודי זהות יהודית בבתי ספר ממלכתיים בקריות. פירון כתב לרגב, "אני מקבל את הערתך". שר החינוך ציין גם, ש"בימים אלה אנו פותחים בחשיבה מחודשת שתאפשר לכל בית ספר לבחור את המתווכים המתאימים לו ללא קשר לזרם זה או אחר".

רגב בירך על תשובת פירון וקרא לו למהר ולהוציא הנחיה ברורה ברוח זו, "כדי שיהיה ברור שכל בית ספר יכול לבחור מתווכים ליהדות ברוח שמתאימה לתלמידיו ולהוריהם ונגמר המונופול האורתודוקסי על הפצת היהדות בבתי הספר". רגב פנה לפירון בעקבות ידיעות שפורסמו בתקשורת, שלפיהן יוזמת הגברת רחל מתוקי, מנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך, מינוי "רב בית ספרי" לכל בית ספר יסודי ממלכתי בקרית חיים ובקרית ביאליק. עוד התפרסם כי אם הפיילוט יוכתר בהצלחה, הוא יורחב לבתי ספר נוספים באזור.

פירון: בימים אלה אנו פותחים בחשיבה מחודשת שתאפשר לכל בית ספר לבחור את המתווכים המתאימים לו

רגב כתב לפירון: "ברור שאם אכן מדובר במינוי רבנים אורתודוקסים בלבד לבתי הספר הרי זו יוזמה פסולה ומסוכנת, אשר אף חוקיותה מוטלת בספק וניאלץ להיזקק לבדיקתה על ידי בתי המשפט".

הוא הזכיר לפירון את התבטאויותיו בזכות פלורליזם דתי. "אני מקווה", כתב רגב, "שהבהרה והנחיה מצדך בדחיפות, אשר תבטיח כי יוזמה זו תיעשה מתוך מחויבות לפלורליזם, תיישב את החששות".

לדברי רגב, "עם כל החשיבות הנודעת לרבנים במסורת ישראל לדורותיה, יש להעלות סימן שאלה אם רב הוא ה'מתווך' היחיד האפשרי בין ערכי היהדות ותכניה לבין אוכלוסיית בתי הספר הממלכתיים. ברור שכיום יש לא מעט מחנכים בעלי ידע וכשרון בתחום ההתחדשות היהודית, אשר ייטיבו לא פחות מרבנים להעביר מסרים חשובים אלה לאוכלוסיית בית הספר, ובמיוחד בתי הספר החילוניים".

עוד ציין רגב: "אף אם יוחלט כי יש ערך מוסף דווקא לרבנים בהקשר חינוכי זה, הצטערתי שלא הובהר על ידי דוברות משרד החינוך כי אין מדובר דווקא ברבנים אורתודוקסים, אלא ישולבו בתפקיד זה רבנים מכל הזרמים".

לידיעה ב"הארץ"

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?