גלגל הצלה לממסד אטום

חדו"ש: הפתרון למחדל הגיור – לא חוק שטרן, אלא ביטול המונופול של הרבנות

הצעת חוק הגיור, המעבירה את הסמכויות בתחום לידי רבני הרשויות המקומיות, אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

ועדת השרים לחקיקה אישרה אתמול את הצעת חוק הגיור, שיזם חבר הכנסת אלעזר שטרן מהתנועה. לפי הצעת החוק, סמכויות הגיור יעברו לידיהם של רבני הרשויות המקומיות כדי להקל על המתגיירים. בכנסת הקודמת יזם ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו הצעה דומה, שאושרה לקריאה ראשונה אך לא קודמה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אומר: "חוק שטרן אינו הפתרון למחדל הגיור הגדול, אלא גלגל הצלה לממסד האורתודוקסי האטום. הרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים כשלו כליל בהתמודדות עם אתגר הגיור הלאומי. הם הרחיקו את אחינו העולים חסרי הדת מהיהדות ויצרו פילוג קשה בעם. רבים מאלה המבקשים להתגייר נאלצים לשקר ולהעמיד פנים שהם מתכוונים להיות דתיים ברוח האורתודוקסית".

רגב מציין כי "גם הצעתו של ח"כ שטרן אינה פתרון מספק. הפתרון אינו יכול להיות הנצחת המונופול האורתודוקסי על הגיור, והסתפקות בהרחבת שורות המגיירים מקרב הממסד האורתודוקסי. הפתרון חייב להיות הכרה של המדינה בגיורי כל הזרמים המרכזיים בעם היהודי ופתיחת שערים רחבים לגרים. רק אז יש סיכוי שנצליח להתמודד עם מחדל הגיור הגדול".

ב"הארץ" מציינים כי על הצעת החוק של שטרן חתמו גם שר החינוך, שי פירון, ושר הרווחה, מאיר כהן מיש עתיד. בניגוד

הפתרון חייב להיות הכרה של המדינה בגיורי כל הזרמים המרכזיים בעם היהודי ופתיחת שערים רחבים לגרים

לרישום לנישואים, שהוא מונופול של הרבנות, בתי הדין הרבניים הממלכתיים האזוריים חדלו לעסוק בגיור לפני שנים רבות. מכיוון שהרבנים החרדים נמנעים מלעסוק בגיור, הקים ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון מערכת בתי דין מיוחדים לגיור, שבה שותפים רק רבנים דתיים-לאומיים. שטרן מציע למסור את הגיור לרבני הערים, בתקווה שבפועל יעסקו בגיור רבנים ציונים ומקילים.

הרבנים הראשיים מתנגדים בתוקף להצעת החוק של שטרן. סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן מהבית היהודי, מנסה להשיג את הסכמת הרב יצחק יוסף, נשיא בית הדין הרבני הגדול והממונה על מערך הגיור. הרבנים הראשיים כבר הכחישו בשבוע שעבר הודעה שפרסם שטרן, כאילו הם תומכים בהצעה.

לאחר שההצעה אושרה בוועדת השרים הודיע בן דהן, שהיא תקודם מעבר לקריאה טרומית רק בתנאי שיגיע לנוסח מוסכם בעניין עם הרב יוסף, משרד המשפטים ומשרד הפנים.

ח"כ ד"ר עליזה לביא מיש עתיד, שחתומה על ההצעה, אמרה ל-nrg: "על אלו שקיבלו לאחרונה את האחריות לכניסה לעם היהודי להיות רגישים וקשובים לחברה הישראלית העכשווית, ולא רק להצהיר על כך אלא לגלות אומץ הלכתי כמו שידעו רבותיהם".

לידיעה ב"הארץ"

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?