דיון עומק – לא הפגנה

תלמידות באולפנות בני עקיבא יפגינו נגד נשות הכותל?

תנועת "נאמני תורה ועבודה" מבקשת משר החינוך ומיו"ר מינהל החינוך הדתי למנוע את השתתפות התלמידות בהפגנה

נשים חרדיות מוחות ברחבת הכותל נגד תפילת נשות הכותל. 08-07-2013 צילום: מרים אלסטר פלאש 90נשים חרדיות מוחות נגד נשות הכותל ברחבת הכותל (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תנועת "נאמני תורה ועבודה" פנתה לשר החינוך, שי פירון, וליו“ר מינהל החינוך הדתי, אברהם ליפשיץ, בדרישה למנוע השתתפות של תלמידות מאולפנות בני עקיבא בהפגנות נגד נשות הכותל. התנועה פנתה גם לראשי רשת האולפנות, לאחר שאתר "כיפה" פרסם כי מרכז ישיבות בני עקיבא החליט שבנות האולפנות ישתתפו בהפגנה ביום שני השבוע.

"נאמני תורה ועבודה" הדגישה במכתבה כי אינה מביעה עמדה בנוגע לסוגיה השנויה במחלוקת, וכי טענתה היא שאין לערב תלמידות במחלוקת זו. בתנועה הזכירו כי על פי נוהלי משרד החינוך, ”אסור לתלמידים ולמורים להשתתף בשעות הלימודים הן בהפגנות פוליטיות והן בהפגנות מכל סוג אחר, ובמיוחד אסור למנהל ולמורה לארגן הפגנה או לעמוד בראשה“.

ב"נאמני תורה ועבודה" ציינו גם, כי ”ברור לכל שתפילת ראש חודש, בעיתוי ובמועד זה אינה אלא סוג של הפגנה. בנוסף, כתנועה החפצה בטיפוח מעורבות הנוער בלבטי החברה הישראלית,

אסור לתלמידים ולמורים להשתתף בשעות הלימודים בהפגנות פוליטיות

אנו תומכים ביצירת דיונים ורבי שיח סביב נושאים מורכבים כדוגמת היחס לפעילות נשות הכותל... עם זאת, ישנו הבדל גדול בין יצירת דיון עומק לבין השתתפות אקטיבית בהפגנה“.

במכתב ששלחה התנועה נכתב עוד: ”בימים בהם מוגדרות מחדש מערכות יחסים עדינות בנושאי דת למדינה, לא ראוי לדעתנו, שבנות תיכון יקחו חלק במפגן פוליטי, זה או אחר, שנעשה כחלק מתפילות ראש חודש. הכותל המערבי הינו מקום קדוש ורגיש, אשר מתנהל לגביו דיון ארוך וחשוב בנוגע לאופיו ולאופי עבודת השם שמתנהלת בו. אין זה תפקידן של בנות מערכת החינוך לקחת צד אקטיבי בדיון זה“.

לידיעה ב"כיפה"איך תוכל לפעול?