פנייה לשר הביטחון ולרמטכ"ל:

חדו"ש: להציב בכל מספרה צבאית שלט המודיע על האפשרות לסרב לגזיזת פיאות וזקן

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, שלח את הפנייה בעקבות כמה תלונות על גזיזת פיאות של תלמידי ישיבות חרדים בצבא. שר הביטחון, משה יעלון, אישר ביום רביעי בכנסת שפיאותיו של תלמיד ישיבה נגזזו בכלא צבאי

חיילים מהגדוד החרדי ''נצח יהודה''. צילום: Naama, wikipediaחיילים מהגדוד החרדי "נצח יהודה" (צילום אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לידיעה). צילום: Naama, wikipedia

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון פנתה לשר הביטחון, משה יעלון, ולרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, בדרישה להציב בכל מספרה צבאית שלט המודיע לחייל על זכותו שלא לאפשר את גזיזת פיאותיו או זקנו. הפנייה נשלחה בעקבות כמה תלונות על גזיזת פיאות של חיילים חרדים בידי ספרים צבאיים, שהועלו לאחרונה.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, משווה את הצורך בשלטים האלה לשלטים באוטובוסים המודיעים שלכל אדם זכות לשבת בכל מקום שיבחר. רגב שלח את המכתב לרמטכ"ל, לאחר שביום רביעי שעבר נחשף בכנסת מקרה נוסף של גזיזת פיאות בצבא. בתשובה לשאילתה של ח"כ דוד אזולאי מש"ס אישר יעלון כי ספר בכלא צבאי גזז את פיאותיו של עציר חרדי. יעלון טען שהספר לא הבחין שמדובר בפיאות. חברי כנסת חרדים טענו, לעומת זאת, שהעציר התנגד לגזיזת פיאותיו והספר התעקש. הרמטכ"ל הבטיח להמשיך בחקירת המקרה.

לפני חודשים אחדים טען ח"כ נסים זאב מש"ס, כי פיאותיו של בנו נגזזו במסלול החיול. חדו"ש דרשה מהצבא לברר את התלונה.

שר הביטחון, משה יעלון, אישר ביום רביעי בכנסת שפיאותיו של תלמיד ישיבה נגזזו בכלא צבאי

צה"ל הכחיש בתשובה את קיום המקרה. בדיון בכנסת ביום רביעי שעבר סיפר ח"כ אברהם מיכאלי מש"ס על מקרה שבו נשלח חייל חרדי לכלא משום שסירב לגזוז את זקנו.

רגב כתב ליעלון ולגנץ: "נראה שלא ניתן עוד להתייחס לעניין כאל מקרה בודד, חד פעמי". לדבריו, "אם נכונים הדברים, והכחשות הגורמים הצבאיים אינן אמת, הרי יש בדבר משנה חומרה, שכן לא מדובר לכאורה רק בהפרת הפקודות באופן הפוגע עמוקות בכבודם ובאמונתם הדתית של החיילים, אלא גם בדיווח שקרי".

רגב קובע, כי "הישנות הטענות בדבר פגיעה בכבודם ואמונתם של החיילים בתחום רגיש זה מלמדת על הצורך לשקול הצגת הוראות הצבא בנושא תספורת בכלל ותספורת חיילים דתיים בפרט בכל מספרה צבאית באופן בולט וברור, כדי שלא תהיה כל טעות או אי הבנה, בתום לב או שלא בתום לב, בנושא הפקודות המחייבות. עוד יש צורך שהשילוט יציין בפני מי יש להתלונן על הפרת הפקודות".

לידיעה ב-News1

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?