נטישה בירושלים

75% מהצעירים העוזבים את ירושלים – חרדים

דו"ח חדש של מכון ירושלים לחקר ישראל מצביע על ירידה במספר החילונים והדתיים הציוניים שעוזבים את העיר

משפחה חרדית בירושלים, צילום: Bleys of Amber, flickrמשפחה חרדית בירושלים. צעירים רבים מהגרים לערים חרדיות. צילום: Bleys of Amber, flickr

פחות ופחות צעירים עוזבים את ירושלים – במיוחד מהמגזר החילוני והדתי. כך עולה מדו"ח של מכון ירושלים לחקר ישראל, העוקב אחר הגירת צעירים אל ירושלים וממנה בשנים האחרונות. לפי הנתונים, רוב המהגרים מהעיר הם בני משפחות צעירות מהמגזר החרדי, המתקשים לרכוש דירה בירושלים.

נטישת הצעירים עמדה במרכז מערכת הבחירות בירושלים. משה ליאון, שהתמודד על ראשות העירייה, טען שראש העיר ניר ברקת לא הצליח לבלום את התופעה. לדבריו, בתקופתו של ברקת כראש העירייה עזבו את ירושלים 90 אלף תושבים.

ב"הארץ" נכתב כי לפי הדו"ח החדש, רוב המהגרים מירושלים הם חרדים. מחברי הדו"ח מעריכים כי 75% מהצעירים שעזבו את העיר משתייכים למגזר זה. גם יעדי ההגירה משקפים מגמה זו. תל אביב היא יעד ההגירה המועדף על הירושלמים –

רוב המהגרים מהעיר הם בני משפחות צעירות מהמגזר החרדי, המתקשים לרכוש דירה בירושלים

831 צעירים עזבו אליה בשנה שעברה. עם זאת, אחריה מדורגות ברשימת היעדים המועדפים ארבע ערים חרדיות: רמת בית שמש, מודיעין עילית, בני ברק וביתר עילית. אל כל הערים האלו יחדיו היגרו באותה תקופה 2,211 בני אדם.

על פי הנתונים החדשים, מספר המהגרים לירושלים, בין גיל 20 לגיל 34, בניכוי מספר המהגרים ממנה בשנת 2012, היה 2,130. ב-2009 עברו לירושלים 3,100 איש באותם גילאים. באותה תקופה עלה מספר הסטודנטים בעיר, מ-30,300 ל-37,800. הנתונים מצביעים על ירידה הדרגתית החל משנת 2009.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?