סנקציות לא פליליות

חדו"ש: לשלול מימון מישיבות שיקבלו משתמטים ולמנוע הטבות דיור

נייר עמדה שחיבר סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, מציע שורה של חלופות לסנקציות המאסר הכלולות בחוק פרי. מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "מאסר לא מעשי. הדרך לשוויון בנטל עוברת בסנקציות כלכליות"

מאהל הפראיירים שהוקם בתל אביב בדרישה לשוויון בנטל 26.01.2012 צילום: גדעון מרקוביץ פלאש 90מאהל הפראיירים בתל אביב, ינואר 2012. צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90

ישיבות שילמדו תלמידי ישיבות ואברכים שישתמטו משירות, לא יקבלו כלל מימון מקופת הציבור. משתמטים לא יהיו זכאים גם להטבות בדיור. כך מציע מסמך "הצעות לסנקציות לא פליליות כנגד בחורי ישיבות שישתמטו מחובת שירות", שהגישה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון לוועדה להכנת חוק השוויון בנטל, בראשות ח"כ אילת שקד מהבית היהודי. ועדת שקד מכינה את חוק פרי לקריאה שנייה ושלישית.

לקריאת הדו"ח המלא

נייר העמדה של חדו"ש מניח בפני חברי הוועדה חלופות לסנקציית המאסר של תלמידי ישיבות, שעליה מתבסס חוק פרי. את נייר העמדה חיבר סמנכ"ל חדו"ש למחקר והסברה, שחר אילן, שהופיע לפני כל הוועדות הרבות שעסקו בהסדר דחיית השירות לבחורי הישיבות והגיש להן ניירות עמדה.

הנייר מתבסס על ההנחה שאכיפת חובת שירות לבחורי ישיבות באמצעות מאסר אינה מעשית, ולכן יש לחפש חלופות של סנקציות כלכליות. הוא גם נמנע מלהציע סנקציות הפוגעות בזכויות אזרח בסיסיות, כמו מתן דרכון או רישיון נהיגה.

חוק פרי מציע שני מסלולים אפשריים. במקרה שהמדינה תעמוד ביעדי השירות של תלמידי הישיבות ב-2016, ייקבעו יעדים נוספים ב-2017 ולא תהיה חובת גיוס. במקרה שהמדינה לא תעמוד בהם, תחול חובת השירות על הציבור החרדי החל מ-2017 אבל תהיה מכסה של 1,800 מתמידים שיהיו פטורים משירות. על פי הצעת חוק פרי, מי שלא ייכלל במכסה ולא יקבל פטור מהצבא (בגלל ליקויי בריאות או חוסר התאמה) ובכל זאת ישתמט, ייאסר. "במקרה כזה ייהפכו בתי הכלא הצבאיים לישיבות,

הסנקציה על הטבות דיור רלבנטית במיוחד לבחורים בגיל גיוס, העומדים לפני שידוך

והדבר לא יתרום דבר לשוויון בנטל", אומר אילן.

לדבריו, בוועדות קודמות שדנו בשירות בחורי הישיבות היתה הסכמה שסנקציה של מאסר תהיה בלתי יעילה להפליא. הנייר שהכין מיועד להפעיל על בחורי הישיבות לחץ כלכלי, שיעודד אותם לשרת. אלה הסנקציות העיקריות שמציע הנייר של חדו"ש:

• שלילת כל מימון בעבור תלמידי ישיבה משתמטים (מי שלא קיבלו פטור משירות, אינם נכללים במכסה ובכל זאת אינם משרתים).

• מוסדות שיבקשו מימון יתחייבו שלא יאפשרו לימודי משתמטים. ממוסדות שילמדו משתמטים יישלל כל מימון.

• הזכאות להטבות דיור ולמס הכנסה שלילי תישלל מזוגות שאחד מהם משתמט. הסנקציה על הטבות דיור רלבנטית במיוחד לבחורים בגיל גיוס, העומדים לפני שידוך.

• איסור העסקה או תפקיד בגופים של המדינה, או בגופים שממומנים על ידי המדינה, או בתפקידים רבניים ממלכתיים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "בחוק פרי יש שורה של מוקשים שמבטיחים שתלמידי הישיבות לא יגויסו. כל מי שצפה בלוויית הרב עובדיה יוסף וזוכר את התגובה על הפסיקה בבג"ץ האפליה העדתית בעמנואל, מבין שסנקציות פליליות הן אמצעי הזוי להתמודד עם התופעה. סנקציות כלכליות ואזרחיות הן הדרך הנכונה והחכמה לקידום שוויון בנטל". לכן, לדבריו, "צודקת חברת הכנסת שקד כשהיא מנסה להחליף את סנקציית המאסר הבלתי מעשית בסנקציות יעילות, המתרגמות את הפסול שבהשתמטות למניעת מימון ציבורי מן הישיבות המחזקות את ידי המשתמטים, פוגעות בפרנסת האברכים מקופת משלמי המסים ומקשות על האברכים לממן את תנאי השידוך".

לידיעה ב-nrg

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?