משלמות אך מודרות

עתירה לבג"ץ: לשלול מימון למפלגות מדירות נשים

רות קוליאן, סטודנטית חרדית, דורשת מבית המשפט להורות על שינוי הסעיפים האוסרים צירוף נשים למפלגות, שמופיעים בתקנונים של ש”ס, דגל התורה ואגודת ישראל

אולם בבג''ץ, צילום: Stellas mom, flickrאולם בבג''ץ, צילום: Stellas mom, flickr

רות קוליאן, סטודנטית חרדית למשפטים מפתח תקוה, הגישה עתירה לבג"ץ שבה היא דורשת לשלול מימון ממפלגות שאינן כוללות נשים בשורותיהן. בעתירה טוענת קוליאן, כי האיסור לצרף נשים לש"ס, לדגל התורה, לאגודת ישראל ולמפלגת "טוב" פוגע בכבודן, בקניינן ובזכותן לחופש הביטוי ולשוויון. היא מבקשת מבית המשפט להורות על שינוי הסעיפים בתקנוני המפלגות האוסרים על נשים להצטרף אליהן.

"המפלגות והרשימות שמתמודדות בבחירות לרשויות המקומיות זוכות לקבלת מימון בחירות על הוצאותיהן, אשר יוצא מקופת המדינה. דהיינו, מכספי משלם המסים", נכתב בעתירה. "אולם ישנן מספר רשימות ומפלגות אשר באופן תמוה מחליטות בדרך קבע להתנהל בצורה הנוגדת את עקרון השוויון, תוך שהן מוציאות את קבוצת משלמות המסים מרשימותיהן".

בעתירה נטען עוד, כותב "הארץ", כי האיסור על הצבת נשים ברשימות מרחיק אותן ממוקדי קבלת ההחלטות, "ובאופן בלתי דמוקרטי בעליל דווקא המדינה היא הנותנת רוח גבית והסכמה שבשתיקה להתנהגות מעין זו".

אני מרגישה מושפלת מעצם העובדה שהמדינה מאלצת אותי לממן מפלגות שקוראות לא לתת לי מקום, לי כאשה

לפי העתירה, הענקת מימון בחירות למפלגות שמדירות נשים יוצרת "מצב בלתי נסבל שבו הקבוצה המודרת היא המממנת את הקבוצה המדירה".

"אני מרגישה מושפלת מעצם העובדה שהמדינה מאלצת אותי לממן מפלגות שקוראות לא לתת לי מקום, לי כאשה", אמרה קוליאן ל"הארץ".

לקוליאן יש עבר עשיר של פעילות ציבורית. לפני כמה חודשים היא הודיעה כי בכוונתה להתמודד על מקום במועצת העיר פתח תקוה, אבל היוזמה לא יצאה לפועל. במארס צעדה מביתה בפתח תקוה לירושלים, במחאה על הקפאת חוק הדיור הציבורי. במאי, בעקבות תחקיר "כלבוטק" שחשף התעללות במשחטות "אדום אדום" שבבעלות תנובה, היא הגישה בקשה לתביעה ייצוגית נגד החברה ודרשה מהרב שלמה יוסף מחפוד ומוועד השחיטה של העדה החרדית להוציא פסקי הלכה הקובעים כי בשר שבהכנתו היתה כרוכה התעללות בבעלי חיים אינו כשר. שני הגופים נענו לדרישה.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?