שתי תפילות

חרדי נעצר לאחר שירק על נשות הכותל

התפילה לרגל ראש חודש חשוון התקיימה לצד תפילה חרדית המונית להחלמת הרב עובדיה יוסף

תפילת נשות הכותל בראש חודש חשוון תשע''ג. 17.10.2012. צילום: מיכל פטאלתפילת נשות הכותל בראש חודש חשוון תשע''ג. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90

בכותל המערבי התקיימו ביום שישי שתי תפילות. אלפי חרדים וחרדיות באו לכותל להתפלל לשלומו של מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף, המאושפז במצב קשה. לצדם קיימו כמאה מנשות הכותל תפילה לרגל ראש חודש חשוון. אחד החרדים נעצר לאחר שירק על נשות הכותל וזרק לעברן חפצים עם סיום התפילה.

נשות הכותל סירבו להתפלל ב"עזרת ישראל", רחבה זמנית שממוקמת מדרום לשער המוגרבים, בסמוך ל"קשת רובינסון". התפילה ברחבה זאת הוצעה להן כפתרון לפני יותר מחודש. לטענתן, נכתב בוואלה, הרחבה בנויה על פיגומים ואינה גדולה מספיק. במקום זאת הן התפללו בעזרת הנשים ברחבת התפילה.

מיד לאחר סיום התפילה תקפו גברים חרדים את נשות הכותל בצעקות והמשטרה נאלצה לפנותן מהאזור. רב הכותל, שמואל רבינוביץ', הביע אתמול אכזבה לאחר שנשות הכותל סירבו

נשות הכותל סירבו להתפלל ב"עזרת ישראל", רחבה זמנית שממוקמת מדרום לשער המוגרבים

לפניית המשטרה לבטל את התפילה, לנוכח הרגישות הביטחונית.

מקורות חרדיים אמרו שבהתארגנות לעצרת להחלמת הרב יוסף כלל לא התייחסו לתפילת נשות הכותל. אלי שמחיוף, חבר מועצת עיריית ירושלים מש"ס ואחד ממארגני התפילה, אמר כי היוזמה החלה להתגלגל אתמול אחר הצהריים. מלבד התפילה, הנשים החרדיות יקבלו את השבת עשר דקות לפני כניסתה, למען בריאותו של הרב יוסף.

נשות הכותל הן קבוצה של נשים אורתודוקסיות, קונסרבטיביות ורפורמיות, המתאספות לתפילה בכותל בכל ראש חודש עברי. הקבוצה אינה מזוהה עם זרם ספציפי ביהדות או עם קבוצה פוליטית כלשהי. הן מתפללות באמצעות סידור תפילה מיוחד שחיברו, המותאם לתפילה משותפת של כל הזרמים ביהדות.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?