כבר עדיף לגייס תרומות

לראשונה זה שנים: אלפים עזבו בספטמבר את הישיבות

בחודש שעבר יצאו מהישיבות כ-4,400 תלמידים, בעקבות קיצוץ התקציב

ישיבת חברון בירושלים. צילום: פלאש 90 (רוחב)ישיבת חברון בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

בשנים האחרונות נרשמה מדי חודש עלייה במספר תלמידי הישיבות. בספטמבר התהפכה המגמה ולראשונה זה שנים עזבו כ-4,400 תלמידים את הישיבות. במשרד החינוך מעריכים כי הירידה הדרמטית במספר תלמידי הישיבות נרשמה בעקבות הקיצוץ המשמעותי בתקציב הישיבות - ממיליארד שקל ב-2012 לכ-650 מיליון שקל ב-2013.

במוסדות החינוך התורניים חשו בקיצוץ עם פתיחת שנת הלימודים באלול האחרון. "אנשים שלא באמת למדו הבינו כעת, אחרי הקיצוץ, שלא כדאי להם להיות רשומים בישיבה רק בשביל כמה מאות שקל בחודש, אלא עדיף להם לצאת לעבוד", אמר ל-nrg מקור במשרד החינוך. "בסופו של דבר, החזון הוא שעל ידי גריעתם של אלה שאינם לומדים, היתר שבאמת לומדים יזכו לקצבאות משמעותיות יותר".

אנשים שלא באמת למדו הבינו אחרי הקיצוץ, שלא כדאי להם להיות רשומים בישיבה רק בשביל כמה מאות שקל בחודש

"שינוי מהותי לא בודקים בחודש אחד", אמר שלמה ברילנט, מנכ"ל איגוד מנהלי הישיבות, שכמו חבריו מזהיר מהסקת מסקנות נמהרת על סמך נתוני ספטמבר. "יש ראשי מוסדות שאומרים: 'אם זה הסכום, בשביל מה לי כל הביורוקרטיה? כבר עדיף לי לגייס תרומות'".

משה גוטמן, מנכ"ל איגוד הישיבות הציוניות הגבוהות, אמר: "שר האוצר הקשיח את נוהלי הביקורת עד כדי כך שמנהלי מוסדות מעדיפים לא לבקש כלום, מכיוון שאם לא יעמדו בתנאים הם ייקנסו בעבור 36 חודשים. גם אם מדווחים על פחות תלמידים, זה לא אומר שיש שינוי בפועל במספר התלמידים".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?