במבט נשי

רשימת נשים הוגשה בחשאי בעיר החרדית אלעד

לראשונה מתמודדת רשימה של נשים בעיר חרדית. הרשימה הורכבה בסודיות, כדי למנוע מסע לחצים נגד הפעילות

אלעד, צילום: מיכאל יעקובסון, wikipedia אלעד, צילום: מיכאל יעקובסון, wikipedia

קבוצת נשים מהעיר החרדית אלעד הקימה מפלגה המתמודדת בבחירות המקומיות. ראש הרשימה, מיכל צ'רנוביצקי, אמרה ל-ynet כי הוחלט להקים המפלגה לאחר שניסיונות לשלב נשים ברשימות הקיימות נענו בשלילה. כל הפעילות להקמת המפלגה, ששמה "עיר ואם", נשמרה בחשאיות עד לשעת הגשת הרשימה. חברות הרשימה החדשה חששו בעיקר ממסע לחצים נגדן.

בקמפיין של "עיר ואם" לא יהיו שלטים וכרזות עם תמונות גדולות של המתמודדות. המועמדות פועלות בשיטת "חבר מביא חבר". "עיר ואם" היא רשימה עצמאית, ללא תמיכה של מפלגה כזאת או אחרת.

המתמודדות ברשימה, לדברי הפעילים, מייצגות את האוכלוסייה המגוונת באלעד. ברשימה יש נשים אשכנזיות ומזרחיות, חרדיות ודתיות-לאומיות, ליטאיות וחסידות. היא כוללת גם אם חד-הורית.

מצעה של הרשימה החדשה מתמקד בעיקר בצורכי המשפחה בעיר, עם דגש על אמהות, ילדים ובני נוער. "גם המתמודדים האחרים רוצים לפעול לטובת תושבות העיר", אמרה צ'רנוביצקי. "אבל בשורה התחתונה, נשים תמיד יפעלו בצורה הטובה ביותר

דווקא בעיר דתית וחרדית מתאים שיהיו חברות מועצה שנשות העיר יוכלו לפנות אליהן בסוגיות רגישות

למען נשים, והכי טוב למען ילדים. הן פשוט מכירות את הצרכים האלה מקרוב".

צ'רנוביצקי פירטה את התחומים שבהם תפעל הרשימה החדשה: הקמת מרכזי תעסוקה באלעד לנשים ולגברים, סיוע בשיפור תנאי התעסוקה, טיפול במקרים של הפרת זכויות עובדים. "דווקא בעיר דתית וחרדית מתאים שיהיו חברות מועצה שנשות העיר יוכלו לפנות אליהן בסוגיות רגישות", אמרה צ'רנוביצקי.

נשים חרדיות שניסו להתמודד בערים אחרות נשרו, בעיקר בגלל לחצים, עד שלא נותרו מתמודדות חרדיות בבחירות המקומיות בערים אחרות. אחת מאותן נשים היא רחלי איבנבוים, מנכ"לית עמותת "מאיר פנים" המפעילה מרכזי מזון לנזקקים. איבנבוים שובצה במקום השלישי ברשימת הבית היהודי בירושלים, אבל נאלצה לפרוש. פעילות חרדיות אחרות שניסו להתמודד ופרשו הן רות קוליאן מפתח תקווה ומרילין וניג מירושלים.

"רשימה נשית בעיר חרדית מהווה חידוש מרענן, אמיץ ומפיח תקווה", אמרה איבנבוים. "אין כאן ניסיונות לייצר כותרות או מהפכות, אלא רצון לייצר עשייה-נטו".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?