הכתרה מוקדמת

החלה מלחמת הירושה בש"ס

מקורבי הרב שלמה עמאר טוענים כי הרב עובדיה הכתיר אותו כיורשו; בני משפחת יוסף: "הרב עמאר אחראי למצבו הנוכחי של הרב עובדיה"

מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, מתפלל בבית הכנסת בית לוי בירושלים, 25.05.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, בבית הכנסת בית לוי בירושלים. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

ביום ראשון ביקר הרב שלמה עמאר, הרב הראשי הספרדי לשעבר, במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים הדסה בירושלים, שם מאושפז במצב קשה מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף. הרב עמאר סבור כי הביקור היה מעין טקס לא רשמי, שבו הוכתר למנהיג הרוחני של הציבור הספרדי ושל ש"ס.

מקורבי הרב עמאר אמרו ל-nrg כי ערב קודם, במוצאי שבת, ביקש הרב עובדיה מכלתו, יהודית יוסף, לטלפן לאשתו של עמאר, הרבנית מזל עמאר. לדבריהם, יהודית יוסף אמרה למזל עמאר, כי הרב עובדיה מבקש מחילה וסליחה מהרב עמאר, אחרי הסכסוכים שהעיבו על היחסים ביניהם בחודשים האחרונים; כי הרב עובדיה מבקש מהרב עמאר שיתפלל לשלומו; וכי הוא מבקש מהרב עמאר להדריך את בנו, הרב הראשי החדש יצחק יוסף, שהוכתר בשבוע שעבר כראשון לציון. הרב עמאר נעדר מטקס ההכתרה.

לפני שנה ביקש הרב עמאר להמשיך בכהונה נוספת כרב הראשי. בכנסת גובשה הצעת חוק שאמורה היתה להסדיר את המינוי, אבל היא נפלה. אנשי הרב עמאר טענו כי יו"ר ש"ס, אריה דרעי, הפיל את החוק מכיוון שלא רצה לראות את הרב עמאר יורש את הרב עובדיה. הרב עובדיה התנצל על כך.

בני משפחתו של הרב עובדיה ביקשו מהרב עמאר שלא לבוא יותר לבית החולים

בבחירות לתפקיד הרב הראשי תמכה ש"ס ברב יצחק יוסף, בנו של הרב עובדיה, שניצח לבסוף. הרב עמאר הציב מועמד משלו: הרב ציון שלום בוארון. ההתמודדות יצרה משקעים רבים בין ש"ס לרב עמאר. בסוף אוגוסט, כשהרב עובדיה אושפז בבית החולים, ביקר אצלו הרב עמאר. קבלת הפנים היתה קשה. "אתה משיב רעה תחת טובה", אמר לו הרב עובדיה.

בעקבות הביקור ביום ראשון אמרו מקורות בש"ס, שהרב עובדיה לא הכתיר עדיין איש כמחליפו. לדבריהם, הנחת כתר היורש על ראשו של הרב עמאר בעוד הרב עובדיה מאושפז היא חוצפה.

בני משפחתו של הרב עובדיה אף ביקשו מהרב עמאר שלא לבוא יותר לבית החולים. לטענת המשפחה, הרב עמאר עשה "שימוש ציני" ברב עובדיה יוסף בניסיון לרשת את מקומו. במשפחת יוסף מזכירים כי עמאר הפר הבטחה לרב עובדיה לתמוך בבנו לרבנות הראשית. "מצבו הנוכחי של הרב עובדיה נגרם כתוצאה ממה שהרב עמאר עשה לו בבחירות לרבנות", אמר אחד מאנשי המשפחה. "כל מחט בגופו של מרן וכל זונדה שמכניסים לו הוא תוצאה מהצער שנגרם לו בבחירות לרבנות הראשית".

לידיעה ב-nrg

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?