סכנה: אוטובוסים בשבת

הרב רוזנפלד: ניאבק מצעים נגד תחבורה ציבורית בשבת

הצעת חוק שמתכננת מפלגת יש עתיד תאפשר לכל רשות מקומית להחליט אם להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. הוועדה למען השבת נערכת להתנגדות

תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב. צילום: סרג' אטל, פלאש 90תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: סרג' אטל, פלאש 90

כוונתה של מפלגת יש עתיד להעלות הצעת חוק שתאפשר לכל רשות מקומית להחליט על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, מעוררת חששות רבים בציבור החרדי.

"אני חושב שזו הצעה הרבה יותר משערורייתית, מדובר בהצעה מסוכנת", אמר ל"כיכר השבת" יו"ר הוועדה למען השבת, הרב יוסף רוזנפלד. "הכוונה היא לא לחיפה, שיש בה תחבורה ציבורית בשבת, אלא לירושלים ששם אין בכלל תחבורה ציבורית בשבתות ובחגים. הם מתכוונים שהעירייה תאפשר שירות מסוים שיפעל בשבת".

בוועדה למען השבת, גוף הנאבק לשמירה על הצביון האורתודוקסי של השבת, מתכוונים להיוועץ כבר בימי חול המועד סוכות באישי ציבור חרדים, כדי למנוע מה שמוגדר על ידי חבריה "פריצה עתידית בחומות השבת".

רוזנפלד ציין כי להצעה של יש עתיד קדמה הצעה אחרת. "מפלגת 'התעוררות' והסטודנטים המתגוררים בירושלים רוצים לארגן 'שאטלים' בירושלים. מובן שהם לא אומרים שזה יפעל בשבת, אבל אני חושב שזוהי כוונתם... ניאבק בכל האמצעים",

אם יקרה משהו מעין זה, אפילו רק שירות של שאטלים, נצטרך לקיים הפגנות

הבהיר רוזנפלד.

לדבריו, אם הצעת החוק של יד עתיד והצעות דומות ייצאו אל הפועל, בכוונת הוועדה לארגן הפגנות המוניות. "אם יקרה משהו מעין זה, אפילו רק שירות של שאטלים, נצטרך לקיים הפגנות... אם אכן זה יקרה, הדבר ייתן פתח למהפכה בנושא התחבורה הציבורית בשבת".

חבר הכנסת מוטי יוגב מהבית הלאומי אמר, עם זאת, כי אין אפשרות להעלות לסדר היום את הצעות החוק, מכיוון שכל סיעות הקואליציה חתומות על הסכם ולפיו לא יופר הסטטוס קוו. "לא אתמוך בשום אופן", הבהיר יוגב. "אני לא מכיר את המשמעת הקואליציונית, אחרי שנאלצנו לתמוך בקיצוץ בתקציב הישיבות בניגוד לדעתנו. לא נראה לי שנוכל לספוג עוד הצעות שהן בניגוד לדעתנו. אני אפר כל משמעת קואליציונית בנושא הזה".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?