אפליקציות תורניות בלבד

הסמארטפון הראשון לחרדים: בלי דפדפן, עם ווטסאפ

הטלפון החדש, שמשווק על ידי רשת רמי לוי, לא מאפשר גלישה באינטרנט. הוא לא קיבל את אישור ועדת הרבנים לתקשורת

טלפונים מסדרת נקסוס. צילום: Reeda, wikipediaטלפונים מסדרת נקסוס. צילום: Reeda, wikipedia

רשת רמי לוי החלה לשווק סמארטפון ייחודי, המיועד למגזר החרדי. בסמארטפון החדש, שמבוסס על מערכת ההפעלה אנדרואיד, לא מותקן דפדפן לגלישה באינטרנט ואין גישה לחנות האפליקציות של גוגל. כך, מציינים ב"TheMarker", אי אפשר להתקין בטלפון כל אפליקציה שיש בה "חשש תועבה".

בטלפון מדגם נקסוס 4 יש, עם זאת, חנות אפליקציות ייחודית בשם “אפיק סטור”, שבה כ-750 אפליקציות שעברו בדיקה ואישור של רבנים. המדובר באפליקציות תורניות כמו הדף היומי, מניין קרוב וברכת המזון, אפליקציות פיננסיות ואפליקציות תחבורה כמו Waze ו-Get Taxi.

משתמשי המכשיר החדש יוכלו לשלוח הודעות טקסט, ווטסאפ ודואר אלקטרוני או להשתמש במצלמה. עם זאת, בחריץ ה-USB של המכשיר אפשר להשתמש לטעינה בלבד, אך לא להעברת קבצים. באמצעות המכשיר אי אפשר ליצור רשת אלחוטית מקומית, כדי למנוע גלישה לאתרים בעייתיים.

הסמארטפון משווק ללא אישור מוועדת הרבנים לענייני תקשורת – שהיתה עד כה הפוסק האחרון בתחום. בוועדה יש נציגות

בטלפון יש חנות ייחודית, שבה כ-750 אפליקציות שעברו בדיקה ואישור של רבנים

לזרמים שונים בקהילה החרדית והיא מעניקה הכשרים למכשירים שמשווקות סלקום, פרטנר, מירס ופלאפון. במכשירים שאישרה הוועדה אין גישה לאינטרנט או לקובצי תמונות, ואין בהם אפשרות לשלוח הודעות טקסט.

אנשיו של רמי לוי ניהלו באחרונה מגעים עם ועדת הרבנים, אבל אלה הסתיימו בלא כלום. הסיבה הרשמית לכישלון השיחות היא ההחלטה של ועדת הרבנים כי בסמארטפון הכשר לא תהיה אפשרות לקבל הודעות טקסט, או לנהל שיחות טלפון. מכיוון שהוועדה לא אישרה את המכשיר, ייתכן שהחרדים האדוקים ביותר לא יקנו את המכשיר החדש.

חברת נתיב תקשורת, העובדת בצמוד לוועדת הרבנים, מפתחת בימים אלה סמארטפון שקיבל את אישור הוועדה. גם בסמארטפון זה תופעל חנות אפליקציות פנימית, אבל לפי דרישת הרבנים לא ניתן יהיה לשלוח בו הודעות טקסט ולנהל בו שיחות. לאחר שהמכשיר ייצא לאור, יקראו הרבנים לרכוש רק את הטלפון שהוכשר על ידי הוועדה.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?