כישלון ידוע מראש

ברית זוגיות אינה נישואים

הקואליציה הנוכחית יוצרת הזדמנות נדירה להעברת חוק נישואים אזרחיים, כותב סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן. לא קל להבין את הנכונות של פוליטיקאים רבים להסתפק בחוק ברית הזוגיות, שיחול רק על חלק מהאוכלוסייה

יו''ר יש עתיד יאיר לפיד ויו''ר הבית היהודי נפתלי בנט 11.02.2013 צילום: מרים אלסטר פלאש 90יו''ר יש עתיד, יאיר לפיד, עם יו''ר הבית היהודי, נפתלי בנט. אפילו תמיכת הבית היהודי בהסדר המוצע אינה מובטחת. צילום: מרים אלסטר פלאש 90

"אני מתכוון לעשות כל שביכולתי כדי להבטיח שיהיו נישואים אזרחיים בישראל", אמר יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, בוועידת הנשיאים בארצות הברית בפברואר האחרון. "השליטה של הרבנות על הנישואים והגירושים בישראל היא עלבון לכל אדם חופשי. זה צריך להיעלם". לפיד חזר על ההבטחה הזו פעמים רבות. הוא גם הבהיר שוב ושוב שהחוק צריך לכלול בני זוג מאותו מין. ישראל היא ככל הידוע המדינה היחידה בעולם שמאות אלפים מאזרחיה אינם יכולים כלל להתחתן בשטחה. היא הדמוקרטיה המערבית היחידה שאין בה חופש נישואים. אתר מפת חופש הנישואים בעולם (/http://marriage.hiddush.org.il), שהעלתה עמותת חדו"ש, מדרג את ישראל לצד מדינות האיסלאם הקיצוני. אין ספק, בתחום הזה ישראל היא מדינה חשוכה במיוחד.

הקואליציה הנוכחית אכן יוצרת הזדמנות נדירה להעברת חוק נישואים אזרחיים. על רקע זה לא קל להבין את הנכונות של פוליטיקאים רבים להסתפק בחוק ברית הזוגיות, שיחול רק על חלק מהאוכלוסייה, במקום לתבוע נישואים וגירושים אזרחיים לכל, כמקובל בעולם.

גם כשלפיד עצמו מדבר על נישואים אזרחיים, הוא מתכוון בפועל לברית הזוגיות. כך, למשל, בעקבות הכישלון של מועמדי הבית היהודי בבחירות לרבנות הראשית כתב לפיד: "הגיע הזמן לברית הזוגיות, שתיתן פתרון גם לקהילה הלהט"בית, לאלה שאינם יהודים ולכל הישראלים היפים שפשוט רוצים להתחתן בלי התערבות של הממסד הדתי".

צריך להיות ברור: ברית זוגיות אינה נישואים. מדובר בהסדר שבחו"ל מציעים אותו למי שרוצים למסד את הקשר ביניהם בלי להינשא או לבני אותו מין שהמדינה אינה מעוניינת לאפשר להם להינשא. בישראל, לעומת זאת, מציעים אותו כהסדר ראשי, כתחליף לנישואים אזרחיים. הוא לא. נכון, החוק יכול להבטיח למי שיירשמו בברית הזוגיות את כל הזכויות של זוגות נשואים, אבל הוא אינו יכול להבטיח שבחו"ל יכירו בזוגיות הזו. הוא גם אינו כולל את המילה "נישואים", שיש לה מטען רגשי משמעותי.

רעיון ברית הזוגיות חדר לשיח הפוליטי לפני כעשר שנים בדיוני ועדת בר-און, שהקימה ממשלת שרון- שינוי. הוועדה הציעה אז את העסקה הפוליטית-הלכתית הבאה: החילונים יוותרו לדתיים על המלה "נישואים" ויסתפקו ברישום זוגיות. זאת, בהנחה שהצד הדתי יכיר בכך שבני הזוג אינם נשואים על פי ההלכה ולכן אינם חייבים בגט דתי.

כבר היום יכולים בני זוג ששניהם חסרי דת להירשם בברית הזוגיות. רק שני זוגות בממוצע משתמשים בהסדר הזה בכל חודש

היום איש אינו מבטיח תמיכה של רבנים בהסדר. איש אינו מבטיח אפילו תמיכה של הבית היהודי. אם תהיה תמיכה כזו, יכול להיות שיהיה מקום להתפשר בלב כבד על רישום הזוגיות. אבל אין כל היגיון שהצד הליברלי יתפשר במסגרת משא ומתן עם עצמו. אם ברית הזוגיות לכל עשויה להיות שיפור של המצב הקיים, הרי שברית זוגיות רק למגזרים מסוימים, כזו שנדונה בהצעות החוק של מאיר שטרית ממפלגת התנועה, רק תרע את המצב. על פי ההצעה, יונהג רישום זוגיות רק עבור בני זוג שלפחות אחד מהם פסול חיתון או חסר דת. ייתכן שיתווספו גם בני זוג מאותו מין. כך ייווצר מצב שבו רק מספר מיעוטים יקבלו את ההסדר הנחוּת. לא רק שהם מופלים ומקופחים ממילא, עכשיו גם המדינה תסמן אותם כמנודים.

הניסיון שכבר הצטבר עם ברית זוגיות חלקית מראה שמדובר בכישלון ידוע מראש. כבר היום יכולים בני זוג ששניהם חסרי דת להירשם בברית הזוגיות. על פי נתונים שחשפה עמותת חדו"ש, רק שני זוגות בממוצע משתמשים בהסדר הזה בכל חודש. סביר להניח שגם החוק החדש יזכה להיענות מינימלית, בעוד שהרוב יעדיפו נישואים בחו"ל או לא להתחתן כלל על פני שימוש בהסדר החריג.

גרוע מכך: אם יועבר הסדר שהמערכת הפוליטית תוכל להציג כפתרון לבעיית פסולי החיתון, הדבר יפגע מאוד בסיכוי להעברת פתרון כולל של נישואים אזרחיים או אפילו ברית זוגיות לכל. ההזדמנות ההיסטורית תוחמץ, וספק אם תשוב.

יש לצפות מלפיד לעמוד בהתחייבות שלו ולהפוך את ההכרה בנישואים וגירושים אזרחיים, כולל נישואים של כל הזרמים ביהדות ונישואים של בני אותו מין, לדרישה מרכזית של יש עתיד. הפתרון של ברית הזוגיות יכול להיחשב קביל רק אם יחול על כל האוכלוסייה, ורק בתמורה להסכמה של הבית היהודי. לפיד קיבל מהבוחר 19 מנדטים. לא תהיה לו שום דרך להסביר לבוחר בבחירות הבאות למה הוא לא מימש את העוצמה הזאת כדי להביא לישראל חופש נישואים וגירושים.

המאמר פורסם במוסף "כפרה עלינו" של הקרן החדשה לישראל, שצורף ל"הארץ" ב-13.9.2013איך תוכל לפעול?