הטבה שמנציחה עוני

חדו"ש: מי שרוצה להילחם בעוני במגזר החרדי – חייב לתמוך בקיצוץ בקצבאות הילדים

הקיצוץ בקצבאות הילדים נכנס לתוקף. משפחה תקבל 140 שקל בחודש לכל ילד שנולד החל ביוני 2003

ח''כ עפר שלח מ''יש עתיד'' ויו''ר המפלגה יאיר לפיד. 05.02.2013 צילום: מרים אלסטר פלאש 90ח''כ עפר שלח מ''יש עתיד'' עם שר האוצר, יאיר לפיד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הקיצוץ בקצבאות הילדים נכנס לתוקף אתמול. בעקבות הקיצוץ, משפחה תקבל 140 שקל בחודש לכל ילד שנולד החל ביוני 2003. עד לקיצוץ קיבלה כל משפחה בין 175 ל-263 שקל בחודש לילד, בהתאם למיקום הילד במשפחה.

גם הקצבאות לילדים שנולדו לפני יוני 2003 יופחתו. על שני הילדים הראשונים תקבל כל משפחה 140 שקל. הקצבה לילד שלישי תופחת ל-172 שקל (במקום 295 שקל), הקצבה לילד רביעי תפחת ל-336 שקל (במקום 460 שקל) וקצבת הילד החמישי והלאה תופחת ל-354 שקל (במקום 389 שקלים כיום). "הארץ" מציין כי משפחה שבה שני ילדים תפסיד כ-1,900 שקל בשנה בעקבות הקיצוץ.

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון מברכת את שר האוצר, יאיר לפיד, על ההתקדמות בכיוון השוואת קצבאות הילדים. מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, מזכיר ש"מבנה הקצבאות נתפר על ידי דורות של פוליטיקאים חרדים לממדיהן של משפחות חרדיות מרובות ילדים. כתוצאה מכך הפכו הקצבאות למרכיב מרכזי בסל ההטבות שמאפשר לאברכים שלא לעבוד. לוח הזמנים ברור:

השינוי לטובה בשוק העבודה החרדי החל עם הקיצוץ בקצבאות הילדים שערך בנימין נתניהו ב-2003

השינוי לטובה בשוק העבודה החרדי, יציאת נשים חרדיות רבות לעבודה וגם בלימת הירידה בתעסוקת גברים חרדים, החל עם הקיצוץ בקצבאות הילדים שערך בנימין נתניהו ב-2003. לכן מי שתומך בקצבאות תומך בהנצחת העוני בחברה החרדית. מי שרוצה באמת להילחם בעוני, חייב לתמוך בצעדים שיביאו להוצאת האברכים לעבודה, דוגמת השוואת קצבאות הילדים".

המוסד לביטוח לאומי התנגד לקיצוץ בקצבאות הילדים. לפי בדיקה שערך, הקיצוץ יביא להצטרפותם של כ-35 אלף ילדים למעגל העוני. בנייר עמדה שפרסם קבע הביטוח הלאומי כי קיצוץ קצבאות הילדים יעלה את מספר הילדים העניים לכ-40% מכלל הילדים. בדו"ח הביטוח הלאומי משנת 2011 נכתב כי בעקבות מדיניות הממשלה שיעור התעסוקה גדל באופן ניכר, אבל שיעור העוני עלה גם הוא, מכיוון "שהפגיעה בהכנסה עקב אובדן קצבאות לא קוזזה דיה על ידי הכנסה מעבודה".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?