חרדיות בכוסברה

הפנים האמיתיות של הרב לאו השני

למרות הרהיטות וההתמצאות בהוויה הישראלית החילונית, מדיניותו של דוד לאו בתחום הכשרות והשמיטה מגלה עד כמה הוא קרוב לחרדים, כותב יזהר הס ב"ידיעות אחרונות"

הרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipediaהרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipedia

מה קרה לחריף, שאל עורך הדין יזהר הס את מוכר הפלאפל במודיעין, עיר מגוריו. בתגובה הפנה המוכר את ראשו לתעודת הכשרות התלויה על הקיר. "זה הרב", הוסיף.

המוכר סיפר שנאלץ לזרוק את "כל החריף שאמא הכינה" – הרבה פלפל חריף קצוץ עם כוסברה ושום – מפני שהרב ומשגיח הכשרות הסבירו שהכוסברה שבה השתמשו לא היתה של גוש קטיף. במודיעין, הרב לא חותם על תעודות כשרות של מסעדות ובתי אוכל, אם הירקות שבהם משתמשים אינם מהדרין-גוש קטיף. "אמרתי להם שאני בכלל לא רוצה תעודת מהדרין, אני רוצה תעודת כשרות רגילה, של הרבנות", סיכם המוכר, "אבל הם אמרו 'תזרוק'".

הרב שהיה חתום על תעודת הכשרות הוא דוד לאו, היום הרב הראשי לישראל. במאמר שפורסם ב"ידיעות אחרונות", כותב הס כי הרב דוד לאו הוא "תופעה חרדית מעניינת. הוא רהוט, מדבר חילונית שוטפת ויש לו זיק שובב בעיניים כמו לאביו כשהיה צעיר. אך מאחורי הכוסברה במודיעין נחבאת השקפתו. וכאן הוא נגלה במלוא חרדיותו".

הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, כותב כי בעלי מסעדות ובתי קפה במודיעין זוכרים לדוד לאו את שנת השמיטה האחרונה,

היתר המכירה ביקש לכתוב פרק ציוני בפסיקה ההלכתית: חיבור בין מצוות התלויות בארץ לבין צו השעה; הרב לאו רחוק מהאתוס הזה כשנות דור

שהסתיימה לפני כשש שנים. לאו, שהיה הרב הראשי של מודיעין, לא העניק תעודות כשרות לבתי עסק שכיבדו היתר מכירה – פתרון הלכתי שאימץ הרב קוק כדי לאפשר לחקלאים להמשיך ולהתפרנס בשנת שמיטה.

"הפתרון ההלכתי היצירתי הזה היה אחד מסמליה החשובים של הרבנות הראשית לארץ ישראל; פסיקה הלכתית שמבקשת לכתוב באומץ, בתעוזה ובנחישות פרק ציוני בפסיקה ההלכתית: חיבור בין מצוות התלויות בארץ לבין צו השעה; הרב לאו רחוק מהאתוס הזה כשנות דור", כותב הס.

בעוד קצת יותר משנה תחל שנת שמיטה חדשה, הוא מזכיר, ולפי שמועה עיקשת הרב דוד לאו התחייב לגדולי הדור החרדים לעמוד על השקפתו ולא לכבד היתר מכירה גם כשיהיה הרב הראשי לישראל. אם הרב לאו ינהג כך, פרנסתן של אלפי משפחות תקופח ומחירי הירקות והפירות יעלו מאוד. "נקווה שיתעשת. אם לא, הוא יגלה שהציבור הישראלי סלחן הרבה פחות ממוכר הפלאפל", מסכם הס.

דוברו של הרב לאו מסר בתגובה: "הרב לאו לא התחייב לאיש לדבר ויפעל ליצירת הסכמה רחבה ככל הניתן. בנושא הירקות הוא פעל תמיד על פי הוראות הרבנות הראשית ונהליה".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?