זלזול בחופש הדת

חדו"ש לאיגוד הטניס הבינלאומי: בטלו את הפיצוי שנדרש מנבחרת ישראל

איגוד הטניס הבינלאומי דרש מנבחרת ישראל לשלם פיצוי בגלל סירובה לשחק נגד נבחרת בלגיה ביום הכיפורים. מנכ"ל חדו"ש: קביעת מועד המשחק בלי להתחשב בלוח השנה היהודי מבטאת "חוסר רגישות" ו"חוסר אחריות "

נבחרת ישראל בגביע דייוויס בטניס. צילום:Mr. Kate, wikipediaנבחרת ישראל בגביע דייוויס בטניס. צילום: Mr. Kate, wikipedia

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, פנה לנשיא איגוד הטניס הבינלאומי, פרנצ'סקו ריצ'י ביטי, בדרישה לבטל את הפיצוי שהוטל על איגוד הטניס הישראלי בשל סירובה של נבחרת ישראל לשחק מול בלגיה ביום הכיפורים. רגב מבקר בחריפות את מה שהוא מגדיר "חוסר רגישות" ו"חוסר אחריות "בקביעת התאריך, בלי להתחשב בלוח השנה היהודי. הוא דורש שבעתיד לא ייקבעו משחקים למועדים הקדושים ביותר לעם היהודי וכן לדתות המרכזיות האחרות.

משחק הטניס בין ישראל לבלגיה במסגרת שלב הפלייאוף על הזכות לעלות לגמר גביע דייוויס נקבע ליום כיפור הקרוב. איגוד הטניס הישראלי סירב לשחק במועד זה. איגוד הטניס הבינלאומי קבע שמועד המשחק יוזז, אבל חייב את האיגוד הישראלי לפצות את הבלגים בעשרת אלפים יורו על הוצאותיהם. מדובר בסכום גבוה מבחינת האיגוד הישראלי, אשר יפגע בפעילותו.

רגב, לשעבר נשיא האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת, כתב לביטי: "התאכזבתי מאוד מהאופן הלקוי שבו ניהל איגוד הטניס הבינלאומי את המשבר". לדבריו, "הרעיון שאיגוד הטניס הישראלי צריך לפצות את האיגוד הבלגי כדי שטניסאים ישראלים יוכלו לכבד את היום הקדוש ביותר בלוח השנה היהודי מהווה זלזול בוטה בשחקני הקבוצה הישראלית, באמונתם ובמסורת שלהם. זו

לא ניתן להעלות על הדעת מצב שבו איגוד הטניס הבלגי היה נדרש לפצות את מתחריו כדי להעביר משחק שנקבע לחג המולד

התעלמות מוחלטת מהזכות האוניברסלית לחופש דת, המעוגנת בהצהרה הבינלאומית לזכויות האדם".

לדברי רגב, "לא ניתן להעלות על הדעת מצב שבו איגוד הטניס הבלגי היה נדרש לפצות את מתחריו כדי להעביר משחק שנקבע לחג המולד... זאת, במידה רבה בשל המציאות שבה איש לא ישקול לקבוע משחקים בחג המולד. מדוע לא יזכו ליחס זהה גם החגים המרכזיים של כל הדתות העיקריות בעולם?"

הרב רגב הוסיף, כי השימוש שעשה איגוד הטניס הבינלאומי בביטוי "פיצוי" במקום "קנס" "מחטיא את הנקודה. איגוד הטניס הבינלאומי היה צריך מלכתחילה לגלות יותר התחשבות ולוודא כי המשחקים אינם מתנגשים עם ימי חג דתיים מרכזיים. אם האיגוד היה מגלה רגישות רבה יותר לחופש הדת של חבריו, אפשר היה להימנע בקלות ממהמחלוקת המצערת ומתוצאותיה, שהכתימו את תדמיתו בעיני שוחרי חופש הדת".

רגב קרא לביטי "לשקול מחדש את ההחלטה לחייב את האיגוד הישראלי בתשלום פיצוי לבלגים ולא פחות חשוב: להביא בחשבון את חופש הדת בקביעת משחקים וטורנירים עתידיים, כדי שכל חברי הפדרציה הבינלאומית לטניס יוכלו להשתתף וליהנות מספורט נפלא זה".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?