הצלחה חלקית

הרפורמה בתקציבים החרדיים: קיצוצים בישיבות, בקצבאות הילדים ובדיור

מסמך שחיבר סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן: הממשלה נכשלה בהחלת מיצוי כושר ההשתכרות ובהפעלת תוכנית הליבה. לפי הערכתו, היקף הקיצוצים מסתכם ב-4 מיליארד שקל, אם מביאים בחשבון את קצבאות הילדים

ישיבת פוניבז' בבני ברק לאחר החזרה מחופשת בין הזמנים של הקיץ ותחילת זמן אלול תקופת הלימודים שלפני הימים הנוראים. 20.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgישיבת פוניבז' בבני ברק. קוצצו יותר מחצי מיליארד שקל מתקציב הישיבות. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

קיצוצים משמעותיים נרשמו בחודשים האחרונים בתקציבי הישיבות, קצבאות הילדים והההטבות לדיור למגזר החרדי, בייחוד בעיר חריש. לעומת זאת, בתחום החלת קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות (החובה לעבוד או לנסות לעבוד) על הטבות המדינה רשמה המדינה כישלון כמעט מוחלט. בהחלת תוכנית הליבה במוסדות החינוך החרדיים המדינה רשמה הישגים חלקיים בלבד, וגם אותם היא טרם החלה ליישם. תקציבי רשתות החינוך החרדיות, שאותם היתה כוונה לקצץ בחצי מיליארד שקלים, גדלו משמעותית.

כך עולה ממסמך סיכום הרפורמה בתקציבים החרדיים שהכין סמנכ"ל המחקר וההסברה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן. המסמך בודק שורה של מהלכים שתכליתם ללחוץ על אברכים לצאת לשוק העבודה ולהחיל את תוכנית הליבה במוסדות החינוך החרדיים לבנים. אילן מציין ש"ביש עתיד נוהגים לומר שאי אפשר להשיג הכל מייד, אבל החיים הפוליטיים מלמדים שכלל לא ברור שתהיה הזדמנות שנייה".

לדו"ח המלא

שר האוצר, יאיר לפיד, התגאה בקיצוץ של מיליארדים בתקציבי האברכים. לדברי אילן, אם מכלילים בחישוב את קצבאות הילדים, שמיועדות לכלל האוכלוסייה אבל תפורות לממדיה של המשפחה החרדית, יגיעו הקיצוצים ל-4 מיליארד שקל. בלי הקצבאות יסתכמו הקיצוצים במיליארד עד שני מיליארד שקל. ואלה עיקרי השינויים התקציביים:

תקופת יובש בתקציב הישיבות. קיצוצים של יותר מחצי מיליארד שקל לשנה בתקציבי הישיבות הגבוהות והכוללים ובקצבת הבטחת הכנסה לאברכים.

הליבה אושרה, נשאר ליישם. אושרה תוכנית להתניית חלק גדול מהמימון לתלמודי התורה החרדיים בלימודי תוכנית ליבה. עדיין לא ברור מתי היא תיושם. הממשלה התקפלה בשלב זה מהכוונה להחיל את תוכנית הליבה גם בישיבות לגילאי תיכון.

 רשתות החינוך – במקום קיצוץ, גידול. לא רק שהקיצוץ של חצי מיליארד שקלים בתקציבי רשתות החינוך החרדיות המפלגתיות, מעיין החינוך התורני של ש"ס והחינוך העצמאי של אגודת ישראל, נדחה. תקציבי שתי הרשתות גדלו במאות מיליוני שקלים.

תקציבים שבוטלו. כמה תקציבים חרדיים בוטלו. למשל, תקציב הפנימיות החרדיות (כ-609 מיליון שקלים בשנה) ותקציב קריות החינוך (10 מיליון). כן בוטל חוק נהרי, שחייב רשויות מקומיות לממן מוסדות חינוך חרדיים המוגדרים מוכר שאינו רשמי.

הרב אורי רגב: הוכח כמה חשוב היה להרחיק את המפלגות החרדיות מברז הקצבות המדינה

קוצץ בכמה עשרות מיליוני שקלים התקציב להחזרה בתשובה.

כישלון במיצוי כושר ההשתכרות. סעיף בהסכם הקואליציוני קובע שקריטריון מיצוי כושר השתכרות, כלומר עבודה או ניסיון לעבוד, יוחל על כל הטבות המדינה. בפועל הוא הוחל רק בנושא אחד – זכאות לדיור במכרזי מחיר למשתכן. כן הוא יוחל בעתיד על הנחות למעונות יום.

חריש עמוק בדיור. הטבות הדיור באזורים חרדיים, שכל כך התנפחו בימי שר השיכון אריאל אטיאס מש"ס, קוצצו דרמטית. העיר החרדית החדשה חריש במרכז הארץ, שקיבלה הטבות כאילו היא יישוב קו עימות, איבדה את כל הטבות היתר.

קצבאות כמעט שוות – קיצוץ של 2.5 מיליארד שקל בקצבאות הילדים יביא לכך שכל הילדים שנולדו אחרי יוני 2003 יקבלו קצבה זהה, 140 שקלים בחודש. פשרה של הרגע האחרון מנעה סיום תהליך השוואת הקצבאות גם לגבי ילדים שנולדו לפני יוני 2003.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "יש עתיד יישמה שורה של צעדים חשובים בדרך לשילוב אברכים בשוק העבודה ויש לברך אותה על כך. הדבר מוכיח כמה חשוב היה להרחיק את המפלגות החרדיות מברז השליטה על הקצבות המדינה. בשנתיים האחרונות נראה היה ששר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס החליף את הסיסמה 'דיור בר השגה' בסיסמה 'דירה לכל אברך'. עכשיו נקבעו סוף סוף סדרי עדיפויות נכונים לטובת מי שתורמים ונושאים בנטל".

"עם זאת", אמר רגב, "ההישגים חלקיים מדי. קשה להבין מדוע יש עתיד עדיין לא החלה ביישום התוכנית לקיצוצים בתקציבי מוסדות שאינם מלמדים את מקצועות הליבה. לימודי הליבה, כלומר ההכנה להשתלבות בחברה ובשוק העבודה, הם אחד הנושאים החשובים ביותר לגורל המדינה והכלכלה הישראלית".

רגב קרא לשר לפיד "לפתוח במהלך מחודש לשילוב הקריטריון בכל הטבות המדינה כפי שקובע ההסכם הקואליציוני. אחרת יימשך המצב שבו אברכים מקבלים כל כך הרבה הטבות עד שלא משתלם להם לצאת לעבודה".

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?