אלימות עונתית

חדו"ש: מהומות בית שמש חושפות מאבקי אינטרסים בעדה החרדית

עשרות חרדים מחו על עבודות בנייה ברמת בית שמש, בטענה שבמקום נמצאו קברים יהודיים. כמה עשרות נעצרו

חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ומתעמתים עם המשטרה 25.05.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ביפו (למצולמים אין קשר לידיעה). צילום: גילי יערי, פלאש 90

עשרות חרדים התעמתו ביום שני אחר הצהריים עם שומרים במתחם גולובנציץ' ברמת בית שמש, במחאה על עבודות בנייה במקום. לטענתם, במתחם שבו נערכות עבודות בנייה יש קברים של יהודים.

בוואלה מדווחים שהמפגינים ניסו לחדור למתחם. העובדים נאלצו להזעיק את המשטרה, שעצרה שלושה מהמפגינים. בתגובה יידו החרדים אבנים על עבר כמה אוטובוסים שחלפו במקום, אולם לא נגרם נזק.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "כמו חמסינים, כמו חופשות אוגוסט, כמו נחילי מדוזות, גם האלימות הקיצונית של אנשי העדה החרדית הפכו לתופעת קיץ עונתית בישראל. נראה שלא כל כך חשוב על מה מפגינים ולמה זורקים אבנים – העיקר שהאבנים נזרקות והתורמים מקבלים את התמונות".

לדברי רגב, מה שמאפשר את חידוש ההפגנות והאלימות מדי שנה הוא הידיעה של הבריונים שלא ישלמו מחיר. "רק אם העבריינים יובאו לשיפוט מהיר ובתי המשפט יגזרו עונשי מאסר מרתיעים, יש סיכוי למגר את התופעה". רגב ציין ש"במקרה הזה, למשל, קשה להשתחרר מן המסקנה שלא פחות מאשר מאבק אמיתי בנושא הקברים, חושף העימות את מאבקי האינטרסים והכספים בתוך העדה החרדית, שבא לביטוי הפעם גם באלימות ובאיומים של חרדים נגד חרדים אחרים. עובדה זו יכולה

מי ששותק כשהבריונים פוגעים באחרים, עלול להיות בעצמו הקורבן הבא לאלימות הבריונים

ללמד את הציבור החרדי את אחת מעובדות היסוד על בריונות: מי ששותק כשהבריונים פוגעים באחרים, עלול להיות בעצמו הקורבן הבא לאלימות הבריונים".

בעקבות המעצר בבית שמש התפתחו עימותים גם במאה שערים בירושלים, שבהם שרפו מפגינים פחי אשפה והפכו אותם. המשטרה הגיעה למקום ופיזרה את ההפגנה. בסך הכל נעצרו כמה עשרות חרדים, החשודים בהפרת הסדר הציבורי, בהכשלת שוטר, בתקיפת שוטר, בהצתה ובגרימת נזק.

ב-nrg מציינים כי בחודשים האחרונים מתנהל ויכוח מר בין קבוצת הרכישה שקנתה את השטח, המשתייכת לזרם הליטאי המתון, לבין הארגון הקיצוני אתרא קדישא. אנשי אתרא קדיאש דורשים להפסיק את העבודות במקום, בטענה שיש בו מערות קבורה. עם זאת, ועדת בדיקה בראשות הרב נסים קרליץ קבעה כי אין מניעה להתחיל בעבודות הבנייה.

בשבוע שעבר הגיעו חרדים קיצונים לביתו של איש העסקים החרדי אריה גולובנציץ', שעל שמו קרוי הפרויקט, והכו אותו עד שנזקק לטיפול רפואי ופונה לבית החולים באמבולנס. "חשתי סכנת חיים של ממש, ורק בזכות אשתי שהזעיקה את הילדים ניצלתי. כל הגוף שלי מלא בסימנים כחולים של אלימות, ולא חשבתי שאי פעם אגיע למצב כזה", סיפר גולובנציץ'.

לידיעה בוואלה

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?