מדחייה לדחייה

באישור בג"ץ, יעלון דוחה גיוס בני ישיבות

מנכ"ל חדו"ש: הדחייה מהווה יריקה ישירה בפניהם של אלפי המתגייסים הלא חרדים בקיץ הנוכחי

השר יעקב פרי מ''יש עתיד'' יו''ר ועדת השרים לגיבוש חוק השוויון בנטל פוגש חיילים חרדים בבסיס חיל האויר תל נוף. 23.04.2013 צילום: יוסי זליגר פלאש 90השר יעקב פרי מ''יש עתיד'', יו''ר ועדת השרים לגיבוש חוק השוויון בנטל, פוגש חיילים חרדים בבסיס חיל האויר תל נוף. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

בג"ץ, בהרכב מורחב של תשעה שופטים, פסק אתמול כי שר הביטחון רשאי להוציא צו הפוטר את תלמידי הישיבות החרדים מגיוס לצה"ל, אף שקיבלו צווי גיוס בעקבות פקיעתו של חוק טל בשנה שעברה. השופטים דחו את בקשת העותרים – התנועה לאיכות השלטון, חדו"ש, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל, תנועת התעוררות ועורך הדין יהודה רסלר – להוציא צו ביניים שימנע משר הביטחון, משה יעלון, לדחות את גיוסם של החרדים שאמורים להתייצב לשירות בצה"ל באוגוסט. 6,357 תלמידי ישיבות מחזיקים כיום צווי גיוס. 608 מהם אמורים להתגייס בין אוגוסט לאוקטובר.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר בתגובה: "ממשלת ישראל מנצלת את האיפוק המרבי שמפגין בג"ץ בנושא גיוס תלמידי הישיבות כדי להנציח את ההשתמטות. הממשלה הולכת מדחייה לדחייה, מאפליה לאפליה, ועושה הכל כדי להתחמק מיישום השוויון בנטל. הדחייה מהווה יריקה ישירה בפניהם של אלפי המתגייסים הלא חרדים בקיץ הנוכחי, וגם בפניהם של מאות המתגייסים החרדים לגדודי נצח יהודה. אם פעם נתנה הממשלה את התחושה שדם חרדי שווה יותר מדם לא חרדי, עכשיו מתברר שיש דם חרדי ששווה יותר ודם חרדי ששווה פחות".

הממשלה מנצלת את האיפוק המרבי שמפגין בג"ץ בנושא גיוס תלמידי הישיבות כדי להנציח את ההשתמטות

לדברי רגב, "כאשר רואים כיצד פועלת הממשלה שוב ושוב בניגוד לרצונו המוחלט של כמעט כל הציבור היהודי בחובת שירות ובשוויון בנטל, קל להבין את משבר האמון במוסדות השלטון שיש בישראל".

בעקבות החלטת בג"ץ שלא להוציא צווי ביניים, הודיעה התנועה לאיכות השלטון כי תגיש בקשה לקיים את הדיון הבא בעתירות לפני 18 באוגוסט – המועד שנקבע לגיוס בני הישיבות. "גלובס" מדווח כי השופטים קבעו דיון דחוף בעתירות ל-20 באוגוסט. הם הורו לפרקליטות להגיש עד 10 באוגוסט הודעה מעדכנת על מצב הליכי החקיקה של חוקי הגיוס החדשים, שאמורים להחליף את חוק טל. כזכור, חוק טל בוטל על ידי בג"ץ בפברואר 2012. השופטים הדגישו כי דחיית הבקשה להוצאת צו ביניים אין פירושה שהעתירות נגד החוק נדחות.

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?