נפוטיזם בשיאו

כשיש אבא לא צריך אחים

לרבנים הראשיים החדשים יש זכות אבות, אבל הם לא יחוללו שום מהפכה, כותב שחר אילן

הרב יצחק יוסף. צילום: אני יצרתי, ויקיפדיההרב יצחק יוסף. צילום: אני יצרתי, ויקיפדיה

אין ספק, בחירתם של הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו היא התוצאה המשעממת ביותר שיכלו להנפיק הבחירות לרבנות, ודווקא בסופה של מערכת בחירות כל כך מעניינת. לא תהיה שום מהפכה. שוב תהיה לנו רבנות שתנסה לא להרגיז שום רב חרדי. שום יהיו לנו רבנים ראשיים שאינם ראשיים אלא סרים למרותם של רבנים אחרים. ושוב ש"ס הוכיחה שהיא שולטת בממסד הדתי.

מבחינת יו"ר ש"ס, אריה דרעי, נרשם בכל זאת חידוש. זאת הפעם הראשונה מאז שדרעי חזר לפוליטיקה שהוא מספק את הסחורה, איזושהי סחורה. הניצחון של יצחק יוסף דחה את הפילוג הבלתי נמנע בש"ס. אבל כיוון שאיש לא חושד שהראשון לציון החדש, יצחק יוסף, נהנה מהכריזמה של אביו, הבעיה הבסיסית של הנהגת ש"ס נותרה בעינה: משפחת יוסף לא הצמיחה מועמד אמיתי לרשת את אבי המשפחה. את היורש הטבעי, הרב הראשי היוצא שלמה עמאר, היא הפכה לעוין כשסיכלה את הארכת הכהונה שלו.

הסיבה הרשמית לכך שהרב עובדיה יוסף שואף לפזר את בניו בכל עמדת השפעה אפשרית היא הרצון שלו להנציח את מורשתו ההלכתית. כמו צונאמי עבר הרב עובדיה יוסף בקהילות עדות המזרח, מחק כל מורשת, מסורת ומנהגים, והשליט את הגישה ההלכתית שלו, המתבססת על הרב יוסף קארו, מחבר השולחן ערוך. יוסף כמובן לא מעוניין שאחרי מותו יעשו למורשת שלו מה שהוא עשה לאחרים.

הסיבה הכלכלית, ויש אומרים שהיא חשובה לא פחות, היא כמובן האפשרות להשתמש ברבנות הראשית כדי להרחיב את פעילותה של החברה הכלכלית המשפחתית, המוכרת כבד"צ בית יוסף. כן, כן, הבד"צ של ש"ס הוא חברה פרטית בעלת מחזור ענק שבה שולטים האנשים החזקים של ש"ס, אחיו של הרב הראשי החדש, משה יוסף, ורעייתו יהודית. אפשר לשער שאנשי עסקים שירצו שהראשון לציון החדש יגלה כלפיהם רצון טוב, יסיקו שעדיף לעבוד עם הבד"צ של המשפחה.

האם המצב שבו רוב המועמדים לרבנות הראשית היו בנים של רבנים ראשיים לשעבר וכך גם שני הרבנים שנבחרו הוא שיא

הניצחון של יצחק יוסף דחה את הפילוג הבלתי נמנע בש"ס

הנפוטיזם הישראלי של כל הזמנים? בהחלט ייתכן. נפתלי בנט קיבל שיעור: כשיש אבא לא צריך אחים.

זכות אבות בהחלט יש לרבנים יוסף ולאו. לעומת זאת, אין להם ככל הידוע שום ניסיון כדיינים. אחד מהם יכהן מעתה כנשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים. זה מקביל לאפשרות שימונה נשיא לבית המשפט העליון שלא כיהן מעולם כשופט. עצה לוועדה למינוי דיינים: תזדרזו למנות את הרב הראשי היוצא עמאר כדיין קבוע בבית הדין הרבני הגדול, שיהיה שם מבוגר אחראי.

הרב יצחק יוסף אמר בראיון לערוץ 2 שיש לו תעודת זהות, 40 הספרים שכתב. המשמעות של תעודת הזהות הזאת היא שאין לו בעצם כמעט שום ניסיון כרב קהילה או כמנהיג ציבור. הוא איש נחבא אל הספרים. אם ינהג בתבונה, לפחות בשנים הראשונות הוא ישאיר את רוב הדיבורים לרב לאו, כדי להימנע מהחלקות תקשורתיות.

לאו, לעומת זאת, הוא האיש שנולד עם מגבעת המבורג ביד (מגבעת רבנים). נראה שהוא מביא אתו את כל החן והקסם של אבא שלו, ישראל מאיר לאו (וכמוהו הוא אינו נחשב לגדול בתורה). סביר שהאליטה הפוליטית והכלכלית תתאהב בו, כמו באביו, תוך התעלמות מכך שהוא נציג של מגזר קנאי. כך, למשל, קל להעריך מה תהיה המדיניות של לאו ועמיתו במחלוקת בין החרדים לדתיים לאומיים על היתר מכירת הקרקעות בשנת השמיטה הבאה: הם ינסו ללכת בין הטיפות ולא להירטב.

אחרי שסיימנו עונה כל כך מרתקת של משחקי הכס, לא נותר אלא לחכות לעונה הבאה: מעניין יהיה לראות אם אחרי שהאב לאו הריץ את הבן לתפקיד הרב הראשי, הבן יריץ את האבא לתפקיד נשיא המדינה.

הכותב הוא סמנכ"ל מחקר והסברה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. המאמר פורסם ב"גלובס" ב-25.7.2013איך תוכל לפעול?