משבר השוויון בנטל מתחדש

בג"ץ: על המדינה להודיע אם שר הביטחון מתכוון לדחות גיוסם של אלפי תלמידי ישיבות

בית המשפט גם הורה למדינה לנמק מדוע לא יוצא צו ביניים נגד הדחייה. עו"ד ברנע: "החלטת בג"ץ – מסר חד ורמז עבה". מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "יש לקוות שהמדינה תפסיק להתבזות, תגייס את תלמידי הישיבות במועד ותפסיק את ההקצבות הלא חוקיות לישיבות"

בחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל 01.08.2012 צילום נועם מוסקוביץ' פלאש 90.jpgבחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל, 1 באוגוסט 2012. צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, הורה למדינה להודיע בתוך שבוע אם בכוונתה לגייס במועד את אלפי תלמידי הישיבות שקיבלו צווי גיוס החל מאוגוסט הקרוב. כן הורה גרוניס למדינה לנמק מדוע לא יוציא בג"ץ צו ביניים שיאסור לדחות את גיוס תלמידי הישיבות.

השבוע הודיע היועץ המשפטי לכנסת לבג"ץ, כי חוק פרי לא יאושר במושב הקיץ של הכנסת. אבל אם יוציא בג"ץ צו ביניים, ישנה הדבר את לוח הזמנים של המערכת הפוליטית כולה. זו תצטרך לבחור בין חקיקה חפוזה של חוק פרי בפגרת הקיץ, עד אמצע אוגוסט, לבין התמודדות אפשרית עם גיוס מיידי של אלפי תלמידי ישיבות.

בעקבות ביטול חוק טל בקיץ שעבר הוגשו שלוש עתירות לבג"ץ. אחת מהן, של עמותת חדו"ש וגורמים נוספים, הוגשה באמצעות עורך הדין גלעד ברנע והיא דורשת להפסיק את התקצוב הבלתי חוקי בסך מאות מיליוני שקלים ל-54 אלף תלמידי הישיבות שאמורים להתגייס בעקבות ביטול חוק טל.

שתי עתירות נוספות, של התנועה לאיכות השלטון, עו"ד יהודה רסלר, הפורום לשוויון בנטל ועוד, דורשות לגייס את תלמידי הישיבות בעקבות ביטול החוק. בהודעה שהגישה פרקליטות המדינה לבג"ץ בשבוע שעבר נאמר כי ייעשה כל מאמץ להעביר את החוק עוד לפני תחילת הפגרה. כן הובהר שאם חוק פרי לא יעבור במושב הקיץ של הכנסת, שיסתיים בשבוע הבא, ישקול שר הביטחון, משה יעלון, לדחות את גיוסם של אלפי תלמידי ישיבות חרדים שבידיהם צווי גיוס לקיץ הנוכחי. בהודעה שהגיש היועץ המשפטי לכנסת לבג"ץ השבוע הוא הבהיר, שבשל לחץ הזמן חוק פרי לא יעבור במושב הקיץ.

בעקבות הודעת הפרקליטות פנה עו"ד אליעד שרגא מהתנועה לאיכות השילטון וביקש מבג"ץ להוציא צו ביניים נגד דחיית

ח"כ לשעבר בריזון: ליעלון אין שום סמכות חוקית לשחרר באופן סיטוני משתמטים משירות צבאי, חרדים או אחרים

גיוסם של תלמידי הישיבות. עו"ד ברנע ביקש מבג"ץ לקיים דיון מיידי בהפסקת ההקצבות לישיבות, מכיוון שבשל הדחיות הרבות נמשכת הזרמת ההקצבות הלא חוקיות לישיבות כבר שנה.

הנשיא גרוניס הורה לפרקליטות להשיב עד יום שני הבא בצהריים על כל בקשות העותרים. גרוניס הנחה את הפרקליטות: "בתשובה יש להתייחס בין השאר לבקשה לצו ביניים [נגד דחיית גיוס תלמידי הישיבות] ולבקשה לקיים דיון דחוף [בהפסקת ההקצבות לישיבות]. כמו כן יש להסביר בתשובה כיצד בכוונתו של שר הביטחון לפעול לגבי תלמידי ישיבות שאמורים להתייצב לשירות החל מיום 18.8.2013 ואילך".

עו"ד ברנע אמר בתגובה: "נשיא בית המשפט העליון העביר מסר חד בהחלטתו באשר למצב שנוצר וכן נתן רמז עבה באשר לדחיית שירותם של תלמידי הישיבות שאמורים להתגייס בחודש הבא".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "יש לקוות שממשלת ישראל תפסיק את ההתבזות, תיערך לגיוס תלמידי הישיבות בחודש הבא ותפסיק את הזרמת התקציבים הבלתי חוקית לישיבות". לדברי רגב, "ההתחמקות החוזרת ונשנית של המדינה ממימוש השוויון בנטל מעמידה במבחן אפילו את סבלנותם הרבה של שופטי בג"ץ".

זהרה ברגר-צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה בתגובה: "שר הביטחון, שאמור לדאוג לשוויון ולרווחת המשרתים, מתגלה שוב כמי שמועל בתפקידו ונותן ידו פעם אחר פעם לחיזוק האפליה ולהקלות בלתי נסבלות לציבור תלמידי הישיבות".

ח"כ לשעבר רוני בריזון משינוי אמר: "בוגי יעלון חושב כנראה שהוא שר הביטחון של מצרים. אין לו שום סמכות חוקית לשחרר באופן סיטוני משתמטים משירות צבאי, חרדים או אחרים. אם הוא נואל מספיק כדי לעשות מעשה כזה, יש להניח שהמערכת המשפטית תבוא איתו חשבון על כך".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?