הודעה לבג"ץ:

היועץ המשפטי לכנסת: חוק פרי לא יעבור במושב הקיץ

בהודעה לבג"ץ כתב היועץ המשפטי לכנסת כי לא ראוי ולא סביר שהחוק יועבר בלחץ זמן. עו"ד ברנע: ניסיון של שר הביטחון לדחות גיוס אלפי תלמידי ישיבות יהיה בניגוד לחוק. חדו"ש והפורום לשוויון בנטל: כל דחייה באישור החוק הרע הזה היא לטובה

השר יעקב פרי מ''יש עתיד'' יו''ר ועדת השרים לגיבוש חוק השוויון בנטל פוגש חיילים חרדים בבסיס חיל האויר תל נוף. 23.04.2013 צילום: יוסי זליגר פלאש 90השר יעקב פרי מ''יש עתיד'', יו''ר ועדת השרים לגיבוש חוק השוויון בנטל, פוגש חיילים חרדים בבסיס חיל האויר תל נוף. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

היועץ המשפטי לכנסת קובע כי הכנסת לא תשלים במושב הקיץ את חקיקת חוק פרי. לדבריו, לא ראוי ולא סביר לאשר את חוק פרי, הוא חוק השוויון בנטל, בזמן הקצר שנותר עד סיום המושב. היועץ אמר זאת למרות אישורו הצפוי של החוק בקריאה ראשונה.

הדברים נאמרים בתגובה שהגיש עו"ד ד"ר גור בליי מלשכת היועץ המשפטי לכנסת בתשובה לעתירה שהגישו עמותת חדו"ש, הפורום לשוויון בנטל, ישראל חופשית וח"כ לשעבר רוני בריזון משינוי באמעצות עורך הדין גלעד ברנע. התגובה מתייחסת גם לשתי עתירות נוספות.

בשבוע שעבר הגישה פרקליטות המדינה הודעת עדכון לבג"ץ בתשובה לעתירות. בהודעה חשפה הפרקליטות, בין היתר, את העובדה שאם חוק פרי לא יעבור במושב הקיץ מתכוון שר הביטחון, משה יעלון, לדחות את גיוסם של אלפי חרדים שקיבלו צווי גיוס לאוגוסט הקרוב. בהודעת הפרקליטות דווח גם כי "בכוונת הממשלה לפעול ככל יכולתה להשלמת הליכי החקיקה עוד בטרם יצאת הכנסת לפגרת הקיץ – ביום 5.8.13".

היועץ המשפטי לכנסת ביקש בשלב מוקדם יותר של הדיון בעתירות לקבוע שהכנסת אינה צד להן ובג"ץ אישר את הבקשה. אולם לנוכח הודעת הממשלה הוא ראה לנכון לכתוב לבג"ץ דברים נחרצים מאוד, הסותרים את הודעת הפרקליטות: "הכנסת תבקש להדגיש כי נוכח מורכבותו המשפטית ורגישותו הציבורית של הנושא הנדון אין זה סביר לצפות, ודומה כי אף לא יהיה זה ראוי, כי הכנסת תשלים את הליכי החקיקה בעניין מורכב מסוג זה בתוך פרק הזמן הקצר העומד לרשותה ועד ליום הדיונים האחרון בכנס הקיץ, 31.7.2013". בליי מציין כי בג"ץ עצמו קבע כי השוויון בנטל הוא נושא "המצוי באחד התפרים הרגישים ביותר של החברה

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל: מדובר בחוק כל כך גרוע, שהוא מחזיר אותנו הרבה שנים אחורנית

הישראלית ואולי הרגיש מכולם" (פרשת רסלר, פסק דינה של השופטת ארבל).

לדברי בליי, "הדברים אמורים ביתר שאת בהתחשב בכך שהממשלה מבקשת להביא באותם שבועות ממש להשלמת חקיקתם של הצעת חוק התקציב וחוק ההסדרים – הצעות חוק מורכבות ומקיפות אשר דורשות מטבע הדברים משאבים חקיקתיים ניכרים". נוכח האמור, כותב בליי, "הכנסת מבקשת להבהיר כי אין היא צפויה להשלים בכנס הנוכחי את הליכי חקיקתן של הצעות החוק הנדונות (הכוונה גם לחוק השירות האזרחי)".

משמעות הודעת היועץ המשפטי לכנסת היא ששר הביטחון ינסה לדחות את גיוסם של אלפי תלמידי ישיבות, שלהם צווים לאוגוסט הקרוב. צפוי עימות משפטי חריף בעניין זה. עו"ד גלעד ברנע אומר: "מסתמן שממשלת ישראל עומדת לדחות, בניגוד לחוק ולפסיקת בית המשפט העליון, את גיוסם של אלפי תלמידי ישיבות. אנחנו בטוחים שבית המשפט לא ייתן ידו לכך ויאמר את דברו בצורה נחרצת".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, הביע תקווה כי הודעת היועץ המשפטי לכנסת תיתן הזדמנות למערכת הפוליטית לשקול מחדש את התבונה שבחוק פרי ולערוך שינויים דרמטיים בהצעת החוק. לדבריו, "בהצעה הנוכחית אין שוויון בנטל. היא כוללת את כל הטעויות האפשריות ושום יתרונות".

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה בתגובה: "מדובר בחוק כל כך גרוע, שהוא מחזיר אותנו הרבה שנים אחורנית. העובדה שלא יתקבל במושב הקיץ נותנת תקווה למשרתים שאולי ישונה, ויועבר חוק שיתחשב גם במשרתים ולא רק בחרדים ובשיקולים קואליציוניים".

לידיעה ב-ynet

 לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?