הפרעה לשינוי סדר העדיפויות

דרישה בבית היהודי להפחית את הקיצוץ בתקציבי הישיבות

מנכ"ל חדו"ש קרא לקואליציה "לא לסגת מהתוכנית להחזיר את תקציב הישיבות לממדיו הטבעיים"

ישיבת סיעת הבית היהודי. מימין נפתלי בנט אילת שקד. 18/02/2013 צילום מרים אלסטר פלאש 90ישיבה של סיעת הבית היהודי. מימין: נפתלי בנט ואילת שקד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

סיעת הבית היהודי דנה בדרישה לצמצם את הקיצוץ בתקציבי הישיבות. חברי הכנסת זבולון כלפה, יוני שטבון, אורית סטרוק ומוטי יוגב כבר הודיעו שיתנגדו לקיצוץ. בשנת 2012 הסתכמה התמיכה הממשלתית בכוללים ב-909 מיליון שקל. לפי הצעת התקציב, היקף התמיכה בכוללים יפחת ל-648.5 מיליון שקל ב-2013 ול-421 מיליון שקל ב-2014. הקיצוץ המצטבר בתקציב הישיבות יהיה כחצי מיליארד שקל בשנה וחצי הקרובות. 

בתגובה לדרישת חברי הכנסת בבית היהודי להקטין את הקיצוץ בתקציב הישיבות, מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, קרא לקואליציה "לא לסגת מהתוכנית להחזיר את תקציב הישיבות לממדיו הטבעיים". לדברי רגב, "המשך ההיקף האדיר של מימון הישיבות החרדיות מקופת המדינה מחבל במהלך להוצאת הגברים החרדים לעבודה ומנוגד לרצון הרוב המכריע בציבור, ובתוכו גם בוחרי הקואליציה הנוכחית".

רגב הוסיף כי "יוזמת האוצר לשינוי סדרי עדיפויות מבטאת היטב את מה שניתן לצפות מממשלה ציונית, אשר קמה על בסיס

בשנת 2012 הסתכמה התמיכה הממשלתית בכוללים ב-909 מיליון שקל

השאיפה הברורה בציבור לשוויון בנטל. ההתנגדות של חלק מאנשי הבית היהודי מעוררת דאגה באשר ליכולתם להיות חלק מן השינוי הנדרש בנושאי הדת והמדינה. לאחר שתוארו כ'עמלק' בסוף השבוע, יש לקוות שחובשי הכיפות הסרוגות יבינו כי את הצורך הדחוף במהפך יהודי-ציוני".

הדרישה לצמצום הקיצוץ בתקציב הישיבות היא חלק מהשינויים בהצעת התקציב שיידונו בוועדת הכספים. בין השאר צפויה התנגדות בוועדה לקיצוץ המתוכנן בקצבאות הילדים. ב"TheMarker" נכתב כי לפי הצעת הממשלה, קצבאות הילדים יקוצצו בשנים 2013 ו-2014 ותשולם קצבה אחידה של 140 שקל לכל ילד. בוועדת הכספים מעריכים כי הקיצוץ ייפרס על פני תקופה ארוכה יותר.

חברי הכנסת מתנגדים לכמה הצעות נוספות של האוצר, כמו הטלת מס של 3.5% על משפרי דיור ומשני דיור, הטלת מס על עקרות הבית, הטלת מס של 1.5% על כלל העובדים וצמצום הטבות במס לפנסיה למשתכרים יותר מ–15 אלף שקל בחודש.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?