רבנים נגד ערכי יסוד

חדו"ש ליועמ"ש: מנע התמודדות לרבנות של מועמדים שאינם מכירים בשלטון החוק

מנכ"ל חדו"ש יפנה ליועץ בדרישה למנוע את התמודדותו של הרב אברהם יוסף על תפקיד הרב הראשי, בגלל עמדותיו הגזעניות והחשוכות

הרב אברהם יוסף, רב העיר חולון. צילום: קובע עיתים, ויקיפדיההרב אברהם יוסף, רב העיר חולון ומועמד לתפקיד הרב הראשי. צילום: קובע עיתים, ויקיפדיה

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, הודיע שיפנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, בדרישה למנוע את התמודדותו של הרב אברהם יוסף על תפקיד הרב הראשי. עמדותיו של הרב יוסף, השוללות את ערכי היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית והחותרות תחת שלטון החוק האזרחי, אינן מתיישבות עם כהונה בתפקיד רם זה. לדברי רגב, "לא רק שאברהם יוסף אינו יכול להתמודד על תפקיד הרב הראשי ונשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים, הוא אינו ראוי לכהן גם כרב העיר חולון".

רגב ציין ש"הפרשיות הרבות המלוות את הרבנים הראשיים היוצאים ואת המועמדים להחליפם הן הוכחה נוספת עד כמה חיוני לבטל את מוסד הרבנות הראשית ואיתו את המונופול האורתודוקסי על היהדות. לא רק שהרבנות הראשית אינה מקדשת שם שמים ברבים, היא מבזה את היהדות ומרחיקה ממנה המונים. אבל כל זמן שהמוסד הכושל הזה ממשיך להתקיים, יש לבחור אליו רק רבנים שמכבדים את שלטון החוק ונשמעים לחוקי המדינה".

שחר אילן, סמנכ"ל חדו"ש, אמר כי הרעיון שהרב אברהם יוסף, בעל הדעות החשוכות אפילו במונחי ש"ס, יכול להיות מועמד לתפקיד הרב הראשי מוכיחה שבמפלגה לא למדו כלום מהכישלון בבחירות שהשאיר אותה באופוזיציה. "מפסקי הרב אברהם יוסף עולה שהוא גזען, מתייחס לנשים כאל יצורים נחותים ואינו מכיר בשלטון החוק. קשה לחשוב על דרך יעילה יותר להשניא את היהדות על הציבור הרחב מאשר לבחור אדם כמוהו לתפקיד הרב הראשי", אמר אילן.

בעקבות פרסום ב"מעריב" על פסקי הלכה נגד נשים, שופטים וגויים שנתן הרב אברהם יוסף, אמר מקור במשרד המשפטים כי מסתמן שהיועץ המשפטי לממשלה יזמן גם את הרב אברהם יוסף לשימוע. "אין הבדל בינו לבין הרב שמואל אליהו, ונראה כי הרב אברהם יוסף אף הלך צעד אחד רחוק יותר בפסיקותיו ההלכתיות נגד ציבורים שלמים", אמר המקור במשרד המשפטים.

אישי ציבור רבים מתחו ביקורת על הרב יוסף. שר המשפטים לשעבר, ח"כ מאיר שטרית, אמר כי מדובר ברב "הזוי". "אני חושב שהם אנשים הזויים, וכאדם שבא מבית דתי אני לא יכול להבין את תפיסת העולם של רבנים כאלה. הוא פוסל קבוצות אנשים גדולות בישראל, וכל הפוסל, במומו פוסל".

ח"כ אלעזר שטרן ממפלגת התנועה אמר, "אני חושב שאנחנו צריכים לעשות הכל כדי שאנשים עם התבטאויות כאלה לא יהיו

שחר אילן: מפסקי הרב אברהם יוסף עולה שהוא גזען, מתייחס לנשים כאל יצורים נחותים ואינו מכיר בשלטון החוק

רבנים ראשיים לישראל, ולא ייצגו את היהדות".

יו"ר סיעת מרצ, אילן גילאון, אמר על הרב יוסף: "מדובר בלא פחות מפגע רע, שבאופן עקבי מתבטא באופן גזעני וחשוך, המורה לא למכור דירות וקרקעות לערבים, מטיל ספק ביהדותם של עולי ברית-המועצות, רואה בשופטים פסולים למניין ולקינוח מתנגד סדרתי להיבחרן של נשים לתפקידים ציבוריים. האם לזה פיללנו? אני מציע שייצא בחוץ".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, מסר: "הרב אברהם יוסף הוא גזען, שונא נשים ופוסק שנוי במחלוקת. דינה של הרבנות הראשית לעבור מן העולם, ומינויים הזויים כאלה רק יאיצו את המהלך הזה".

ביקורת קשה על הרבנות נמתחת גם בעקבות פרסום על ניסיון סחיטה מאישה עגונה, בחסות בתי הדין הרבניים. שחר פוקס, בת 19, התחתנה לפני כשנתיים. יומיים לאחר החתונה ברח בעלה מהארץ והשאיר אותה בהריון ועם חובות. בוואלה נכתב כי לאחרונה נוצר קשר עם בעלה, הדורש תשלום של 40 אלף שקל כדי שייתן את הגט. בבית הדין הרבני נאמר לה, שאם היא רוצה לקבל את הגט עליה לשלם את הסכום. ביטול נישואים (הפקעת קידושין) הוא הליך המוכר בהלכה, אבל בתי הדין אינם משתמשים בו. כמו מאות נשים אחרות, גם שחר פוקס תיאלץ להחליט אם לקנות את חירותה בכסף או להישאר כבולה למערכת נישואים שאינה קיימת למעשה.

מנכ"ל חדו"ש, אורי רגב, אמר בתגובה: "בתי הדין הרבניים הפכו לסייענים קבועים של גברים שמבקשים לסחוט סכומי עתק מנשותיהם תמורת גט. הנשים הופכות בפועל לבנות ערובה שיש לשלם כופר כדי לפדות אותן מהשבי". לדברי רגב, "לא רק שהדיינים אינם מצליחים להיאבק בתופעה, אלא שלעתים קרובות הם אף מעודדים אותה. הפתרון אינו יכול להיעצר בניסיונות הדבקת טלאים על המערכת הכושלת. חייבים להציע לציבור מערכת אלטרנטיבית של נישואים וגירושים אזרחיים".

רגב הוסיף: "אחת העובדות העצובות היא שמי שסובלות יותר מכל מבתי הדין הרבניים הן נשים דתיות ומסורתיות. בניגוד לנשים חילוניות שיכולות כיום לנהל חלק גדול מענייני הרכוש ואחזקת הילדים בבתי המשפט האזרחיים למשפחה, נשים דתיות מרגישות מחויבות לפנות לבתי הדין הרבניים. שם הן נתקלות באפליה ובאטימות. לכן יש להפסיק למנות לבתי הדין עוד דיינים קנאים, בלחץ המפלגות החרדיות. חיוני למנות אך ורק דיינים מתונים שדוגלים בשוויון האישה".

לידיעה ב-nrg

 לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?