ניצחון קודם לשוויון

רונצקי: ריבוי דתיות שמתגייסות – אופנה חולפת

ראש המינהלת להעצמת הזהות היהודית המיועד מסביר באתר "סרוגים" כי שילוב נשים ביחידות לוחמות עלול ליצור בעיות

ראש מנהלת הזהות היהודית הרב אביחי רונצקי יחד עם מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט במסיבת הניצחון של בנט בפריימריס של המפלגה. 07112012. צילום יוסי זליגר פלאש 90ראש המינהלת להעצמת הזהות היהודית, הרב אביחי רונצקי, עם מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט במסיבת הניצחון של בנט בפריימריס של המפלגה. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

כיצד נכון לראות את הגידול המשמעותי במספר הנשים הדתיות שמתגייסות לצה"ל, שואל הרב אביחי רונצקי במאמר המתפרסם באתר "סרוגים". לדבריו, "הלב יודע אם ההליכה לצבא לא נובעת מרוח אופנתית הנושבת אף במקומותינו וסוחפת עמה בנות רבות שחלקן מתפכחות מצעד זה מאוחר יותר".

רונצקי, בעבר הרב הצבאי הראשי וכיום ראש המינהלת להעצמת הזהות היהודית המיועד, טוען גם כי הערך העיקרי בשירות הצבאי הוא הנתינה לכלל, ואותו אפשר לממש היטב במסגרת השירות הלאומי. "אם יש בת שהמשימות שבשירות לא מאתגרות אותה ותרומתה בשירות הצבאי תהיה טובה יותר – אזי יש למצוא מסלול שירות צבאי כזה שערכי הצניעות ושמירת המצוות לא ייפגעו", הוא כותב.

לדבריו, יש מקום לנשים בצבא בתפקידים תומכי לחימה, כמו הדרכה, לוגיסטיקה, מודיעין וכדומה – וגם בהם יש להקפיד

אם גדודים של בנים בלבד יעילים יותר בשדה הקרב מאשר מסגרות מעורבות של בנים ובנות, יש להעדיף את הראשונים

הקפדה מרבית על ערך הצניעות.

אבל שילוב חיילות ביחידות עלול ליצור בעיות, בעיקר בגלל תהליך ה"הדתה" – העלייה במספר הלוחמים והמפקדים הדתיים. תומכי שירות נשים בצה"ל טוענים כי בגלל עלייה זאת נוצרת אווירה של דה-לגיטימציה לשירות נשים ומצטמצם שילובן בצה"ל.

רונצקי מזכיר כי בכנס שעסק בסוגיה טען, שגם אם ייפגע השוויון בין המינים עקב ריבוי דתיים ביחידות השונות – "תפקידו של הצבא הוא לנצח במערכה ולא להוות שדה ניסויים לדמוקרטיה וערכים שוויוניים. אם גדודים של בנים בלבד יעילים יותר בשדה הקרב מאשר מסגרות מעורבות של בנים ובנות, יש להעדיף את הראשונים".

למאמר באתר "סרוגים"איך תוכל לפעול?