חוק ברוח הזמן

חדו"ש: לשנות את חוק העזר שמונע פתיחת עסקים בשבת בתל אביב

בית המשפט העליון קיבל ערעור של בעלי עסקים למכירת מזון בתל אביב על פסק דין המאפשר פתיחת חנויות בשבת

סניף AM:PM ביפו. צילום: Urban_Hipster, flickrסניף AM:PM ביפו. צילום: Urban_Hipster, flickr

עיריית תל אביב חייבת לאכוף את חוק העזר העירוני האוסר על הפעלת עסקים בשבת. כך קבע היום בית המשפט העליון, בפסק דין שבו קיבל את ערעורם של בעלי עסקים קמעונאיים למכירת מזון בתל אביב. בעלי העסקים ערערו על פסק דינה של שופטת בית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב, אסתר קובו, שסירבה בפברואר 2012 להורות על סגירת עסקים הפתוחים בשבת.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, קרא בעקבות הפסיקה לעיריית תל אביב "לשנות כבר בישיבתה הקרובה את חוק העזר כך שיתיר פתיחת חנויות נוחות ומינימרקטים קטנים בשבתות ובחגים. זאת, כפי שהציעה שופטת בית המשפט העליון מרים נאור בפסק הדין שלה, שדרש מהעירייה לאכוף את חוק העזר האוסר על הפעלת עסקים בשבת".

לדברי רגב, "חנויות הנוחות הפכו לחלק מאיכות החיים בסופי שבוע ברבות מערי הארץ. הן מהוות איזון נאות בין שמירה על אווירת שבת לצורך בקניות דחופות. אם חוק העזר העירוני בתל אביב אינו מאפשר זאת, יש להתאים את חוק העזר לרוח הזמן".

ב"גלובס" נכתב כי לפסיקה יש השלכות על סניפי הרשתות AM:PM וטיב טעם, הפועלים בשבת.

עד כה נהגה העירייה להטיל מדי שבוע קנסות בסך 660 שקל על בעלי החנויות שנפתחו בשבת

השופטת נאור קבעה, בהסכמת הנשיא אשר גרוניס והשופט אליקים רובינשטיין, כי על העירייה לפעול לאכיפת חוק העזר גם מטעמים של שמירה על החוק. ב"TheMarker" מציינים כי עד כה נהגה העירייה להטיל מדי שבוע קנסות בסך 660 שקל על בעלי החנויות שנפתחו בשבת. השאלה העיקרית שעמדה להכרעה בערעור היתה אם יש לחייב את העירייה להפעיל אמצעי אכיפה נוספים שבסמכותה. בית המשפט העליון קבע כי על העירייה להפעיל את אמצעי האכיפה הנדרשים כדי לאכוף את חוק העזר העירוני.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "תל אביב-יפו תמשיך להיות עיר חופשית. נלמד את פסק הדין ונמצא פתרון שיאזן בין המנוחה בשבת לבין החופש שהעיר מאפשרת, כפי שעשינו עד היום". מ

רשת AM:PM נמסר: "נקבל לידנו את פסק הדין ונלמד אותו".

מטיב טעם נמסר בתגובה: "פסק הדין קובע כי על עיריית תל אביב לשקול בתוך 60 יום מדיניות ראויה שתאזן בין האינטרסים השונים של תושבי העיר. הנושא מצוי לפתחה של העירייה, אך השלכתו רחבה יותר ואנו בטוחים כי היא תאמץ מדיניות ראויה שתמשיך ותשמור על הסטטוס קוו ביחסי דתיים/חילוניים ולרווחת התושבים".

לידיעה ב"גלובס"

 לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?