אחרי 20 שנה

חדו"ש: לבטל את מוסד הרבנות הממלכתית לאלתר

בנו של הרב הספרדי בנתניה, הרב יהודה שלוש, מתמודד על תפקיד הרב האשכנזי בעיר. מנכ"ל חדו"ש: ההתמודדות חושפת את הגיחוך של מערכת הרבנות

הרב דוד שלוש, הרב הספרדי של נתניה. צילום: מאיר, ויקיפדיההרב דוד שלוש, הרב הספרדי של נתניה. צילום: מאיר, ויקיפדיה

למעלה משני עשורים אין בנתניה רב עיר אשכנזי. הרב דוד שלוש מכהן כרב הספרדי של העיר משנת 1953, אבל מאז אמצע שנות ה-80 אין בעיר רב אשכנזי. בימים אלה מוקמת בנתניה הוועדה שתבחר את הרב האשכנזי הבא של העיר. בין שלושת המתמודדים על התפקיד נמצא בנו של הרב הספרדי הראשי, הרב יהודה שלוש.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "יש להעריך את הרב שלוש הבן על שחשף את הגיחוך והנלעגות של מערכת הרבנות, שמתנהלת עדיין על פי קריטריונים עדתיים כאילו אנחנו בימי הביניים. ספק אם יש מערכת שגורמת יותר להשנאת היהדות ולהרחקת הציבור ממנה מאשר הרבנות הממלכתית. ההצעה של שלוש, לצד התככים האין-סופיים שמלווים את הבחירות לרבנות הראשית, הם הוכחה נוספת לכך שיש לבטל את מוסד הרבנות הממלכתית לאלתר. קהילות זקוקות לרבנים, והמדינה צריכה לתמוך בקהילות. אסור שהמדינה תעסיק 'רבנים מטעם'".

בשנות ה-80 היה הרב מאיר לאו הרב האשכנזי של נתניה. הוא מילא את התפקיד בהצלחה, אך עזב לפני 26 שנים ומאז לא

שניים מתושבי נתניה פנו לבג"ץ בבקשה לעצור את תהליך הבחירה של הרב האשכנזי בעיר

נמצא לו מחליף. מאז נעשו ניסיונות למנות רב אשכנזי בנתניה, אבל הם טורפדו.

ב-2011 החליטה ראש העיר נתניה, מרים פיירברג-איכר, להחזיר לעיר את משרת הרב האשכנזי. פיירברג אמרה כי המהלך יתבצע בשיתוף פעולה עם הרב שלוש, שנתן את הסכמתו. גם שר הדתות ומשרד המשפטים אישרו את ההחלטה.

ב-ynet מדווח כי ביום שני השבוע הגישו שניים מתושבי נתניה בקשה להוציא צו ביניים לעצירת תהליך הבחירה של הרב האשכנזי בעיר. הם טענו כי תהליך הבחירה לא התנהל כראוי. הבקשה לא התקבלה, והם עתרו לבג"ץ. העירייה תצטרך להשיב בתוך שבועיים על הטענות.

מעיריית נתניה נמסר: "הליך מינוי רב הינו הליך מורכב וממושך. כזכור, בתקופת שר הדתות הקודם החל התהליך, המתבצע על פי חוק, עוכב בתקופת הבחירות לכנסת וחודש לאחר בחירתו של הרב אלי בן דהן לסגן שר הדתות... הבחירות נעשות במסגרת הליך חוקי שעליו אמון המשרד לשירותי דת".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?