לא הולם

פנייה ללבני: להדיח את הרב שמואל אליהו

האגודה לזכויות האזרח דורשת לנקוט הליכים משמעתיים נגד הרב, העשוי להתמודד על תפקיד הרב הראשי הספרדי, בגלל התבטאויות גזעניות המיוחסות לו

הרב של צפת, שמואל אליהו, מוביל תפילה במדבר יהודה נגד אפשרות ההכרה במדינת פלשתינית. 20092011. צילום: נתי שוחט, פלאש 90הרב של צפת, שמואל אליהו, בתפילה במדבר יהודה נגד אפשרות ההכרה במדינת פלשתינית. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

האגודה לזכויות האזרח פנתה אל שרת המשפטים, ציפי לבני, בבקשה ליזום הליכי הדחה נגד הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת. הנימוק לבקשה הוא הסתה גזענית חוזרת ונשנית והתנהגות שאינה הולמת עובד ציבור. הרב אליהו עשוי להתמודד על משרת הרב הראשי הספרדי.

הפנייה של האגודה לזכויות האזרח לשרת המשפטים היא המשך להתכתבות שניהלה עם משרדה בשנת 2011. באתר "בחדרי חרדים" מציינים כי לפני שנתיים פנתה האגודה למשרד בהמשך לסדרת התבטאויות גזעניות שיוחסו לרב אליהו. פרקליטות המדינה מסרה לאגודה לזכויות האזרח כי ההליך המשמעתי נגד הרב אליהו מעוכב, מכיוון שבאותה עת התקיימה חקירה פלילית בנושא. באגודה מזכירים כי החקירה הפלילית הסתיימה לפני כשנה, בקיץ 2012, בשל קושי להוכיח את הדברים המדויקים שאמר הרב.

עורך הדין אבנר פינצ'וק כתב לשרת המשפטים: "גם אם דברי הבלע הגזעניים של הרב אליהו אינם עולים כדי 'הסתה

הדעת אינה סובלת, שעובד מדינה בכיר ישתמש במעמד וביוקרה שנתנה לו המדינה על מנת להשפיל ולבזות בני אדם

לגזענות' במובנה הפלילי, עדיין אין בכך כדי לעשותו כשיר וראוי למשרה הרמה של רב עיר. הדעת אינה סובלת, שעובד מדינה בכיר ישתמש במעמד וביוקרה, שנתנה לו המדינה על מנת להשפיל ולבזות בני אדם, ולרמוס את כבודם ואת זכויות היסוד שלהם".

השרה לבני כתבה בתגובה: "למותר לציין, כי אני סולדת ורואה בחומרה את ההתבטאויות המיוחסות לרב שמואל אליהו, החותרות תחת ערכי היסוד של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, אשר אינן תואמות את הנדרש מרב עיר, הנושא במשרה ציבורית רמה ובעלת חשיבות… אני בודקת אל מול הגורמים המוסמכים במשרד המשפטים מהן הדרכים הנכונות והאפקטיביות לטיפול בנושא".

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?