חוק שנידון לכישלון

חדו"ש: מתווה פרי – מתווה לפטור המוני

בוועדת פרי הושגה הסכמה על טיוטת החוק לגיוס תלמידי הישיבות. הוחלט כי יוטלו סנקציות פליליות על המשתמטים. ביקורת על הטיוטה: לא תביא לגיוס חרדים

ראש השב''כ לשעבר ואיש יש עתיד יעקב פרי בדיון של המכון הישראלי לדמוקרטיה בירושלים 25.11.2012 צילום: יונתן סינדל פלאש 90השר יעקב פרי בדיון במכון הישראלי לדמוקרטיה בירושלים. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ועדת פרי לקידום השוויון בנטל הגיעה להסכמה על טיוטת החוק לגיוס בני הישיבות. בין השאר אישרה הוועדה את הסעיף המטיל עיצומים פליליים על משתמטים. עם זאת, ב-News1 מציינים כי על פי בקשת שר הביטחון, משה יעלון, הוארכה תקופת המעבר שבה לא יוטלו עיצומים משנת 2016 לשנת 2017. הוועדה גם אישרה כי תקופת הביניים עד ליישום החוק תימשך ארבע שנים ולא שלוש.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לאישור מתווה פרי: "הוויכוח בין ועדת פרי לשר יעלון הוא ויכוח בין שני מתווים, שאף אחד מהם לא יביא שוויון בנטל. לכן המשבר הפוליטי סביבם היה מהמגוחכים שידעה הפוליטיקה הישראלית והוא הונע משיקולים פוליטיים וקואליציות עתידיות. מתווה פרי דוחה את הגיוס בארבע שנים ומעניק פטור גורף לכל תלמידי הישיבות הקיימים. זה לא מתווה שוויון בנטל, אלא מתווה פטור המוני. ההחלטה לאכוף גיוס תלמידי ישיבות באמצעות מאסר ולא סנקציות כלכליות מעידה על חוסר הבנה מוחלט של הציבור החרדי ושל יכולות מערכת אכיפת החוק בישראל. היא עתידה להכשיל לגמרי את המהלך. יש לקוות שבמהלך החקיקה בכנסת יתעשתו אנשי יש עתיד ויבינו שלא ניתן יהיה לקדם את העיקרון הכל כך בסיסי של שוויון בנטל. סנקציות כלכליות מיידיות על משתמטים ויישום הדרגתי שיחל עכשיו של חובת השירות

מחר בבוקר 25 אלף חרדים יהיו פטורים מכל סוג של שירות ויוכלו להמשיך בשמחה את חייהם

הצבאי / אזרחי".

המתווה שאושר התקבל בביקורת מכל קצות הקשת הפוליטית. חברת הכנסת מרב מיכאלי מהעבודה אמרה: "עושים עלינו סיבוב של יחסי ציבור, אבל זה לא יביא לגיוס חרדים ולא תועלת למדינה, אלא נזק".

מהפורום לשוויון בנטל נמסר ל-nrg: "הורדו המסכות ונשארו רק ההבטחות וסיסמאות ריקות מתוכן. גם ממשלת נתניהו-לפיד לא תביא לשוויון בנטל, אלא תגלגל את הנושא לממשלה הבאה, לדורות הבאים... מחר בבוקר 25 אלף חרדים יהיו פטורים מכל סוג של שירות ויוכלו להמשיך בשמחה את חייהם, כשאף חרדי לא מחויב באמת להתגייס".

גם פוליטיקאים חרדים מתחו ביקורת על המתווה שאושר. ח״כ מאיר פרוש מיהדות התורה אמר: "ראש הממשלה בנימין נתניהו יירשם בהיסטוריה כמי שממשלתו החליטה להגביל את מספר לומדי התורה בישראל ולשלוח את מי שדבק בתורה לכלא. במשך הדורות היו הרבה רודפי דת ויהדות ואנחנו עם המסורת המשכנו וניצחנו".

חברו לסיעה, ח"כ יעקב ליצמן: "המלצות ועדת פרי, הקוראות לצמצום לומדי התורה ולגיוס בכפייה, מהוות אות קלון למדינת ישראל וכמובן שלא ייושמו, בשל היותן פופוליסטיות ומנותקות מהמציאות".

לידיעה ב-nrg

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?