וטו על קידום נשים

חדו"ש למפלגות הקואליציה בתגובה לעיכוב חוקי שילוב הנשים: תסגרו את גן הילדים, תתנהגו כמבוגרים אחראים

שרת המשפטים מונעת את קידום התוכנית לארגון-מחדש במשרד לשירותי דת, בגלל התנגדות הבית היהודי לחוק לשילוב נשים בגוף הבוחר של הרבנים הראשיית, שהציע חבר מפלגתה אלעזר שטרן

יו''ר התנועה ציפי לבני וח''כ אלעזר שטרן 03.01.2013 צילום :פלאש 90.jיו''ר התנועה, ציפי לבני, וח''כ אלעזר שטרן. צילום: פלאש 90

שרת המשפטים, ציפי לבני, הטילה אתמול וטו על קידום תוכנית הארגון-מחדש במשרד לשירותי דת. היא נקטה צעד זה מכיוון שהמפלגה השולטת במשרד הדתות, הבית היהודי, אינה מוכנה לקדם חוק שיזם חבר הכנסת אלעזר שטרן מהתנועה, שנועד לצרף נשים לגוף הבוחר את הרבנים הראשיים.

בתנועה מדגישים כי חוסר הרצון מצד הבית היהודי לקדם את חוק שטרן מונע הזדמנות לשלב נשים בגוף הבוחר, לראשונה בהיסטוריה. "זהו יום עצוב אם לנשים אין זכות בחירה במוסד חשוב כרבנות הראשית. אם בבית היהודי סבורים שאין מקום לייצוג ראוי לנשים – יאמרו זאת, ואם לאו – יתכבדו ויסירו את הווטו שהטילו על חוק שטרן", נמסר מהתנועה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, "קורא למפלגות הקואליציה לסגור את גן הילדים שפתחו בשבוע האחרון, להתחיל להתנהג כמבוגרים אחראים ולהגיע להסכמות והבנות לפחות בנושאים עקרוניים כמו שוויון מעמד האשה". לדברי רגב, "על הפרק עומדים חוקים חשובים של שילוב נשים בממסד הדתי ואסור לסכן אותם בגלל כיפוף ידיים בין מפלגות הקואליציה".

רגב ציין, עם זאת ש"המחלוקות והתככים הרבים שהתפתחו סביב הממסד הדתי בזמן הקצר מאז הוקמה הממשלה הזאת,

הבית היהודי מנסה לשמר ממסד דתי כפייתי ומונופוליסטי, באמצעות הבטחה לגישה חייכנית וידידותית

הם עוד הוכחה עד כמה תורמים הרבנות הראשית, בתי הדין הרבניים והמועצות הדתיות להרחקת הציבור מהיהדות ולהשנאתה. הבית היהודי מנסה לשמר ממסד דתי כפייתי ומונופוליסטי, באמצעות הבטחה לגישה חייכנית וידידותית, אבל אפילו בכך הוא נכשל. מה שנחשף לעיני הציבור הוא פוליטיזציה נמשכת של היהדות, משחקי כוח, ניסיונות השתלטות, קומבינות ותרגילים".

מהבית היהודי נמר בתגובה: "לפני שבועיים הגענו לנוסח מוסכם לחוק הרבנות הראשית, שיגדיל את הגוף הבוחר לרבנות הראשית ויאפשר ייצוג גדול יותר של נשים. פתאום שטרן והליכוד מנסים להפוך את הגוף הזה לפוליטי. אם הוא יהפוך לפוליטי, אין זה משנה כמה יצוג נשים יהיה בגוף הבוחר, רב שאינו ציוני-דתי עדיין ייבחר ומצבן של הנשים לא יהיה טוב יותר".

בתנועה מכחישים את הטענה כי היה מתווה מוסכם כלשהו. מקור בבית היהודי אמר ל-News1 כי היה מתווה מוסכם, אבל לא הביא הוכחות לטענתו.

סגן השר לשירותי דת, אלי בן-דהן, אמר כי הווטו שהטילה לבני הוא "יום עצוב לאזרחי המדינה, ותמוה שהשרה לבני, שרוממות הליברליות בגרונה, מחליטה למנוע את המהפכה בשירותי הדת".

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?